Skip to main content
Ruju kim icat etti, rujun icadı, ilk ruj

​Ruju kim icat etti – Rujun icadı ~ Nude renkler

Günümüzde kadınların kullanmaktan vazgeçemedikleri kozmetik ürünü olan ruju kim icat etti? Rujların bu kadar çok sevilmesinin nedeni nedir? Ruju kim icat etti sorusunun net bir cevabı var mı?

Makyaj konusunda kadınların genelde ilk tercihlerinden olan rujlar birçok kadının imdadına yetişmiştir. Makyaj tonuna göre rujların da renginde değişiklik olur. Örneğin; koyu göz makyajı için nude renklerde rujlar tercih edilir. Nude renkler ise ten rengimizle hemen hemen aynı tonlardadır ve doğal görünüm sağlar. Koyu kırmızı rujlar ise her kadının makyaj çantasında genelde bulunur. Kadınların kurtarıcısı olarak bahsettiğimiz ruju kim icat etti? Rujun icadı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
Ruj gibi vazgeçilmezlerden biri olan “Parfümün icadı” yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Ruju kim icat etti, rujun icadı

Kanıtlar, Mezopotamya kadınlarının dudaklarını gölgelemek için bir çeşit renk kullandığını gösteriyor. İlk modern ruj  1884’te Paris’te piyasaya çıktı. Hint yağı, balmumu ve geyik don yağından yapılmış ve ipek paketleri halinde dolmuştur. Dudak rujları fırça ile uygulanacak sıvılar halindeydi.
İlk itme borusu rujları 1930’larda ABD’de yapıldı ve çok başarılı oldu. 1930’larda, sessiz filmdeki aktrisler siyah ruj kullandı ve bu sayede siyah rujlar baya popüler oldu. 1940 yılına gelindiğinde piyasa, her stile uygun çeşitli rujlarla doluydu.
Ruju kim icat etti, rujun icadı, ruj
Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle rujlar kadınlar arasında popüler bir kozmetik haline geldi. Ruj mucidi olarak az sayıdaki kişi söylenebilir. Bunlardan biri Hazel Bishop, 1940’larda annesinin mutfağındaki esansları deneyerek nihayetinde dudakta rengi kalan boyayla, bardak ve sigara üzerine çıkmayan bir dudak rengi icat etmeye başarmıştı.
Bir ruj mucidi olarak nitelendirilen başka bir isim, İslam bilim adamı ve doktor olan Ebu El-Kazım El-Zahrawi‘nin adıdır. Bugün kullanılan rujlar daha hijyenik, dirençli ve tıbben onaylanmıştır. Artık Aloe Vera, güneşten koruyucular, E vitamini ve amino asitleri uzun süre kalış ve parlaklık için içerir. İstatistikler, %80 kadının ruj kullandığını ve %20’si 20 rujdan yaklaşık %20’sinin kendi kullandığı ruj içeriklerinden farklı olduğunu ve bir kısmının vücuda girmemesi gereken kurşun gibi maddelerden oluştuğunu bu sebeple ruj kullanırken özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Sağlığa zararlı bulunan rujlar piyasada hala bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.