Skip to main content
Ampulü kim icat etti, ampulün icadı, thomas edison

Ampulü kim icat etti – Ampulün icadı ~ Aydınlanma çağı

İcat veya buluş denilince akla ilk başta gelenlerden biri belki de ampuldür. Ampul, hayatımızda hala önemli yeri olan ve geliştirilmeye devam edilen icatlardan yalnızca bir tanesi. Sizde ampulü kim icat etti diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Önemi böylesine büyük olan bir icadın mucidi ise aslında tam anlamıyla Edison değil. Ampulün mucidi Sir Humphry DAVY’dir ancak yaptığı ampullerin ömürleri oldukça kısadır. Ampul geliştirme çalışmaları devam ederken tesadüf eseri Thomas EDISON ve Joseph SWAN aynı zamanlarda daha uzun ömürlü ampulleri keşfetmişlerdir.  Bu nedenle ampul için kimin icadı olduğu soruları akla gelmektedir. Ama her zaman akla ilk gelen isim Edison olmuştur. Edison çalışmalarına devam ederek Kasım 1880 yılında 40 saate kadar dayanabilen ampulü yapmayı başardı.

Ampulü kim icat etti

Ampulün bulunması ise Edison’un bitmek bilmez çalışma azminden kaynaklanmaktadır. Dinlenme seyahati sırasında yeni elektrik lambasının kontrolü için davet edilmesi ile başlayan yolculukta Edison’un düğmesinin kopmasıyla devam ediyor. Edison ve 40-50 kişilik ekibiyle birlikte uzun süreli dayanabilen ampul icadı için büyük uğraşlar veriyorlar. Kömürleştirme işlemi gerçekleştirilen birçok ürün istenilen sonucu verememiştir. Herkesin yıldığı ve vazgeçmek istediği bir zamanda Edison kopan düğmesinin ipliğini fark etti. Laboratuvara ipliği götürerek ekip arkadaşlarından aynı işlemleri iplik üzerinde uygulayarak cam ampule takmalarını istedi. Sonucunda daha fazla dayanan bir ampul elde edildi.

Edison bu çalışmalar sırasında çalışma azmiyle herkesi şaşkına çevirmiştir. Hatta bu sırada söylediği sözleri hala anılmaktadır. Artık vazgeçmek isteyenlere karşı “Bu doğru değil! Evet, amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir. Çünkü aradığımız şeyin bin farklı yapılamama şeklini öğrenmiş olduk.” sözü ise tarihe geçmiştir. Edison’un etki ettiği icatlardan olan ve tarihe yön veren “Elektriği kim icat etti” yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Ampulün icadı ve sonrasındaki gelişmeler

Ampul icat edildikten sonra gelişmeler devam ederek artık elektrik santralleri yaparak şebekeler kurmak gibi birçok yenilik yapılarak 4 Eylül 1982 yılında aynı anda binlerce ampul yakılması sağlandı. Bu yüzden hayatımızın karanlık çağını kapatıp aydınlanma çağına geçişi desek yanlış olmaz sanıyorum.

Edison hayatı boyunca sadece ampul değil daha birçok geliştirmeler yapmıştır. Yaptığı işler tamamen bir icat olmasa da yaptığı çalışmalar önemli geliştirmeler olarak tarihe geçmiştir. Edison yaptığı çalışmalarla kurduğu ekiple artık yılda 400 patent başvurusu yapmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalarla adını unutulmaz dahiler arasına yazdıran Edison’un adı belki de en çok Nikola TESLA ile anılır. İkili arasındaki geçtiği söylenen olaylar hala tartışmalara konu olmaktadır.

Edison’un hayatı ve yaşadıkları bir yana yaptığı buluşlar insanlık tarihi açısından hala büyük önem taşımaktadır. Bunlardan en önemlilerinden olan ampul bugün hala karanlığımıza ışık olarak bizi aydınlığa kavuşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.