Skip to main content
Arabayı kim icat etti, arabanın icadı, ilk araba

Arabayı kim icat etti – Arabanın icadı ~ Bastı mı gaza

İnsanlık tarihi boyunca en yararlı icatlardan biri sanırım arabalardır desek kimse karşı çıkmaz. Arabanın icadı tekerleğin bulunmasından sonra kademeli olarak geliştirilmiştir. Arabayı kim icat etti sorusuna cevap vermek zordur çünkü arabalar çok çeşitli olarak hizmet vermektedir. Bu yüzden ilk araba ne zaman bulundu ya da ilk arabayı kim buldu gibi sorduğumuz zaman kesin bir cevap alamayız.

Elektrik kullanılmadan arabanın günümüzdeki yerini alması imkansızdı. “Elektriği kim icat etti” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Araba ilk başta hayvan gücü ile kullanılıyordu. Hala günümüzde faytonlar nostalji olarak kullanılmaktadır. Peki, faytondan şu anda kullandığımız arabalara nasıl geldik?

Arabanın tarihçesi

İnsan gücü ya da hayvan gücü kullanılmasına gerek görülmeden icat edilen ilk araba 1769 yılında Nicholas CUGNOT geliştirildi. Geliştirilen yeni araba buhar makinesinden alınan buhar gücüyle çalışıyordu ve 3 tekerlekliydi. Buhar kazanının sürekli doldurulması gerekmesi kullanışlı olmuyordu ve yeni gelişmeler bu arabayı takip etti. Devam eden gelişmelerle araçlar artık 4 tekerlekli ve hem karada hem de denizde gidebiliyordu.

Tekerleğin icadı, buhar makinesiyle çalışan araba. Yukarıda saydığımız gelişmelerle ve daha sonra çıkarılan hava dolu tekerlek ve içten patlamalı motorlarla arabalar şu andaki kullandığımız haline biraz daha yaklaştı. Bu saydığımız gelişmeler elde edilerek 1887 yılında Almanya’da benzinli ilk otomobil Gottlieb DAIMLER tarafından ortaya çıkarıldı.

Amerika ve diğer ülkelerde arabayı kim icat etti

Almanya’da çıkarılan ilk otomobil sonrası Amerikan otomobilleri de yapıldı. Ancak yapılan arabaların hepsinin birbirine benzemesi sorun oldu. Ve tabi bir de hızları. Üretilen arabaların hızları oldukça yavaş olduğu için atlarla ulaşım hala revaçtaydı. Tüm bunların yanında üretim hala yavaştı ve şirket sayısı 50’yi geçmemişti. Seri üretim Henry FORD sayesinde 1903 yılında başlatıldı ve böylelikle daha fazla satış yapıldı.

Arabayı kim icat etti, arabanın icadı, Henry Ford

Üretilen otomobiller büyük ve fazla yakıt kullanıyordu. Bu yüzden 2. Dünya Savaşı sonrasında üretilen arabaların daha küçük ve daha az yakıt kullanmasına dikkat edildi. Bu durum Avrupa’da daha çok etkiliydi. Amerika’da gelir düzeyi arttığı için oradaki arabalar hala büyük, gösterişli ve pahalıydı.

Şu anda bile mahallemizde kaç tane araba olduğuna bakarak arabanın ne kadar önemli bir icat olduğunu anlayabiliriz. İnsanlara sağladığı kolaylık ve rahatlık vazgeçilmezler arasına girmesine neden olmuştur. Arabalar günümüzde hala gelişmeye ve kendini yenilemeye devam etmektedir. Her gün yeni bir modelle ve yeni bir özellikle karşılaşabiliriz. Arabaların popüler olduğu zamanlarda arabası olan havalı olurdu bilirsiniz. Sanırım bunu anlatmak için de bastı mı gaza isimli şarkı çıkmıştı. Teknoloji çağına girdikten sonra yaşanan gelişmeler artık sürücü koltuğunda bir sürücü olmasını bile gereksiz hale getirmeye başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.