Skip to main content
Asansörü kim icat etti, asansörün icadı

Asansörü kim icat etti – Asansörün icadı ~ 4 kişiliktir

Plaza çalışanları ya da yüksek binalarda yaşayanların hayatlarını kolaylaştıran asansörü kim icat etti? Asansörün icadının arkasındaki mucit kim?

Asansörler için bir nevi ulaşım aracı diyebiliriz sanıyorum. Özellikle binalardaki kat sayısı arttıkça asansörlerin önemini daha iyi kavrıyoruz. Ancak aklımıza tabi ki sadece binaların içindeki asansörler gelmemeli. Yüksek katlar için taşınması gereken eşyalar için de asansör kullanılabilir. Asansörler sadece dikey olarak değil, yatay olarak da yük taşınmasını sağlayan araçlardır. Bu açıdan bakıldığında sadece binalar için düşünmek yanlıştır. İnsan gücünün yetemeyeceği yüklerin yatay olarak taşınması sırasında da asansörlerden faydalanılmaktadır. Peki, hayatımızı kolaylaştıran asansörü kim icat etti? Asansörlerin icadını kim gerçekleştirdi?

Topluma yararı olan diğer icatlar için TOPLUM kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Asansörü kim icat etti? Asansörün icadı, Asansörün tarihsel gelişimi

Asansörü kim icat etti sorusunun cevabı tek bir kişi üzerinde değildir. Asansörün geliştirilmesinde birçok mucidin adı geçmektedir. Bu mucitlerden ilk olarak sayabileceğimiz mucit Henry Waterman denilebilir.

Fransız mimar Henry Waterman’ın asansör icadına geçmeden önce o zamana kadar geçirdiği evrimleri kısaca anlatalım.

1850 yılında Henry Waterman’ın hava basıncıyla kurduğu insan gücü gerektirmeyen asansöre kadar gerçekleşen asansör evriminde ilk kullanılan asansörlerin insan gücüne de ihtiyaç duyduğunu görürüz. Asansörlerin ilk örneklerine tabi ki dönemin büyük binalarından olan saraylarda rastlıyoruz. İngiltere ve Fransa’da görülen örneklerden sonra iyice yaygınlaşan asansörler artık hemen hemen her sarayda kullanılmaya başlamıştır. Dünyadaki ilk asansörün de 1743 yılında Fransa Kralı 15. Louis için yapılması şaşırtıcı olmaz. Ancak yapılan asansör insan gücü ile çalışmaktaydı.

Daha sonra gerçekleşen ve basınçlı hava ile insan gücüne ihtiyaç kalmadan çalışabilen bu sayede çok daha ağır yüklerin taşınmasını sağlayan yeni bir sistem Henry Waterman tarafından geliştirildi. Sabit halat sistemi de denilen bu sistemde halatın kopması durumuna karşılık daha güvenli sayılabilecek asansör 1853 yılında Elisha Otis tarafından geliştirildi. Otis tarafından geliştirilen asansörde boşluğa düşme ihtimali ortadan kaldırılarak güvenli bir sistem oluşturulmuş oldu.

Asansörü kim icat etti, asansörün icadı, ilk asansör

Her asansör için taşıyabileceği yük miktarı bellidir. Şimdilerde asansörlerde görülen kişi sayısı sınırlaması taşınabilecek yük miktarını belirtir. Küçük asansörler için 4 kişiliktir uyarısı daha büyük asansörlerde ise 10 kişiye kadar çıkabilmektedir.

Asansör programları

Asansörlerin gelişimi ile birlikte bir yapı için birden fazla asansör sistemi kurulabilmekte ve bu asansörler artık bilgisayarlar ile kontrol edilebilmektedir. Sistemler genelde yolcu trafiğine göre ayarlanır ve buna göre asansörlerin iniş çıkış işlemleri belirlenir. Günlük yoğunluk periyoduna göre 6 ayrı program uygulanan sistemleri kısaca açıklamak gerekirse, bir iş yeri için sabah erken saatlerde insanların telaşları göz önüne alınarak çıkış yönünde gerçekleştirilir. Yoğunluk biraz durunca iniş çıkış dengelenir. Öğle saatleri yemek saatine denk geldiği için iniş yönü, öğle yemeği bitiminde tam tersi yönde çıkışlar daha çok çalıştırılır.

Çalışma mantığı kısaca bu şekilde ilerlemektedir. Bu sisteme göre programlanan asansörler için ekstra işlem çok fazla gerekmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.