Skip to main content
bebek arabasını kim icat etti, ilk bebek arabası, william kent, bebek arabası

Bebek arabasını kim icat etti – Puset ~ William Kent

Bebek arabasını kim icat etti, ilk bebek arabası ne zaman kullanılmaya başlandı? Bebek arabasının icadı 1773 yılında William Kent tarafından gerçekleştirilmiştir. Bebekler en kıymetli varlıklarımız olunca onları rahat ettirmek adına yapmayacağımız şey olmuyor. Bebeğimiz rahatı için kullandığımız pusetlerin geçmişi 200 yıldan fazladır. Bebek arabasının geçmişi ise 1773’lü yıllara dayanır.

İlk bebek arabası 1773 yılında William Kent adında bir İngiliz tarafından icat edilmiştir. Bahçe mimarı olarak çalışırken Devonshire Dükü tarafından çocukları taşımak için bir alet yapması istenir. Midilli gibi küçük hayvanlar tarafından çekilebilecek bir puset tasarlar. Bebek arabasının icadı yayılırken birçok kraliyet ailesi çocukları için benzer araçlar tasarlarlar.

Bebek arabasını kim icat etti

William Kent’in kurduğu Kent Taşımacılığı yüz yıl içinde inanılmaz derece popülerliğinde bir artış gösterir. 1840 yılında ebeveynler tarafından itilerek sürülebilen ve bebeği tutmak için ahşap sepet bulunduran araçlar tasarlanır. Bu bebek arabaları ilk başlarda aşırı süslü ve gösterişli bir biçimde tasarlanmış ve sadece zenginlerin kullandığı araçlardır.

1889 yılında William Richardson tekerlekler üzerinde hareket edebilen bir bebek arabası tasarladı. Pusetini ise ebeveynin bebeği görebileceği şekilde ters bir puset tasarladı. Ebeveyn bebeği görürken aynı zamanda aracı da itebiliyordu. Günümüzdeki bebek arabalarının da tasarımlarından bazıları bu şekildedir. Bebek arabası içinde önemli olan tekerleğin tarihi için Tekerleğin İcadı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebek arabaları ve pusetler 18.yüzyıl boyunca çok popüler olmasına rağmen 1920’li yıllara kadar orta sınıf ailelerin bebek arabalarına sahip olması mümkün değildi. Bu yıllarda ise teknoloji ve tasarımlar ilerledi, daha büyük tekerlekler, frenler, bebeğin güvenliği için daha büyük sepetler eklendi bebek arabalarına.

Bebek arabalarının ağır olması ve itmesinin zor olması üzerine Owen Maclaren daha hafif bir bebek arabası tasarladı. O günden bugüne tasarımlar ve şekiller değişse de bebek arabaları hala her ev ve her ailede kullanılmaktadır. Uzun yolculuklarda, park yürüyüşlerinde ya da bir mekanda otururken bebek arabaları ailelerin kurtarıcıları gibidir. Bu bebek arabalarının çoğu katlanabilir ve hafif şekilde tasarlanmıştır.

Bebek arabasını kim icat etti sorusuna cevap vermeye çalıştık bebeğinizle bir ömür mutlu yaşamanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.