Skip to main content
Bisikleti kim icat etti, bisikletin icadı, bisiklet

Bisikleti kim icat etti – Bisikletin icadı ~ Velocipede

Çocukların büyük eğlencelerinden biri, sokakların tadı bisikleti kim icat etti? Bisikletin icadı için geliştirmeleri hangi mucitler gerçekleştirdi? Bisiklet hangi aşamalardan geçerek bugün kullanıldığı formuna ulaştı?

Bisikletler ulaşım aracı olarak kullanılır ama zayıflamak için kullananlar ya da eğlence amaçlı kullanmak isteyenler de oldukça çoğunluktadır. Küçükken çocukların en çok istedikleri bisiklettir mesela. Günümüzde hala istenir mi bilemem ama benim çocukluğumda bir bisikletim olsun çok istemiştim. İstanbul Adalar’da da bisikletler kiralanır. Gerçi yokuşlarından çıkmak zorlu olsa da gidenler bilir bisiklet kiralamak orada gelenek gibidir. Adalar gibi arabanın az bulunduğu küçük yerlerde bisikletler ulaşım aracı olarak daha sıklıkla kullanılmaktadır. Küçük çocukların hayali, arabasız hayatı özleyenlerin ilk tercihlerinden olan bisikleti kim icat etti?

Bisikleti kim icat etti, bisikletin icadı

Bisiklet terimi ilk olarak 1869’da kullanmaya başlandı. Bisikleti kim icat etti sorusunu cevaplamak kolay değildir. Bugün kullanıldığı forma girmek için bisiklet birçok aşamadan geçti. Velocipede adı verilen ilk bisiklet 1791’de Fransız soylusu Comte de Sivrac tarafından yaptırılmıştır. İki tekerlekli olan bisiklette bir eyer vardı ve pedal yoktu bu nedenle ayakla sürülmesi gerekiyordu.

Bisikleti kim icat etti, bisikletin icadı, bisiklet

1817 yılında Almanya’da Baron Von Drais tarafından icat edilen bir bisiklet ahşaptan yapılmıştı ve pedalsız yönlendirilebilir bir ön tekerlek vardı. Bu bisiklet ilk kez Paris’te sergilendi.

Kirkpatrick Macmillan adlı İskoç bir demirci ilk mekanik bisikleti 1839’da icat etti. Yukarı ve aşağı hareket eden pedalları bastırarak sürdü ve arka tekerleği döndürdü. 1812’de Coathill, İskoçya’da doğdu. Birinin velocipede bindiğini gördüğünde kendisi için bir tane yapmaya karar verdi ve kendisi için yaptığına kürek ekleyerek muazzam bir değişiklik yaptı.

1879’da Henry John Lawson ilk arka zincirli bisikleti icat etti. 1888’de John Dunlop kauçuktan yapılmış şişme tekerlek lastikleri kullanarak binmeyi daha kolaylaştırdı.

Bisikleti kim icat etti, bisikletin icadı, bisiklet

Dünyada yaklaşık bir milyar bisiklet var ve üretimi otomobillerden daha fazladır. Bu konuda kullanım açısından arabalardan çok daha zevkli olmasının etkisinin olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda kullanımı sırasında arabalardan daha az sayıda kişi taşıması sebebi ile de kişi sayısı bazlı alımların olması da üretimi çoğaltmaktadır.

Arabanın icadı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.