Skip to main content
Bulaşık makinesini kim icat etti, bulaşık makinesinin icadı, bulaşık makinesi

Bulaşık makinesini kim icat etti – Bulaşık makinesinin icadı ~ Çok programlı

 

Bulaşık makinesini kim icat etti ? Bulaşık makinesinin icadı için kaç mucit patent almıştır?

Ev hanımlarının bir kurtarıcısının daha icadını kimin yaptığının cevabını veriyoruz. Hatta bunu sadece ev hanımları olarak sınırlamak da yanlış olur, evi olan bulaşık yıkamaktan hoşlanmayan herkes için bulunmaz bir nimet konumundadır. Hal böyle olunca bizde bulaşık makinesinin kim tarafından icat edildiğini merak ettik. Soruyoruz şimdi bulaşık makinesini kim icat etti ? Bulaşık makinesinin icadını öğrenmek için yazımıza devam ediyoruz.

Yazımıza geçmeden önce Çamaşır makinesini kim icat etti sorusunun cevabını öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

Bulaşık makinesini kim icat etti, bulaşık makinesinin icadı

Bulaşık makinesinin icadının kadınlar tarafından öneminden ve onlara sağladığı yararlardan bahsettikten sonra bulaşık makinesini kim icat etti sorusunun cevabının bir kadın mucit olması şaşırtıcı olmasa gerek diye düşünüyorum. Bulaşık makinesinin mucidi olarak Amerikalı Josephine Cochrane kabul edilmektedir. Daha önceden patenti alınmasına rağmen ilk çalışır durumda bir makine icat eden Josephine Cochrane diğer mucitleri geride bırakmıştır.

Bulaşık makinesini kim icat etti, bulaşık makinesinin icadı, bulaşık makinesi

Ne kadar mucit olarak Josephine Cochrane kabul edilse de daha önceki zamanlardan bulaşık makinesi için alınmış patentler bulunmaktadır. Kısaca değinmek gerekirse 1850 yılında Joel Houghton tarafından bulaşık makinesi patenti alınmıştır. Bu patentin önemi ilk olarak bulaşık makinesi adına alınmış olmasıdır. Dizilmiş bulaşıkların üzerine su sıçratarak yıkanması üzerine kurulan bu bulaşık makinesi kullanışsız olması sebebiyle fazla tutulmamıştır. 1865 yılında ise L.A. Alexander tarafından bir diğer bulaşık makinesi patenti alınmıştır.

Josephine Cochrane ise 1886 yılında patentini aldığı bulaşık makinesi ile 1896 yılında Chicago Worlds Fuarında sergileme fırsatı elde etti. Cochrane tarafından icat edilen bulaşık makinesinin çalışma mantığı ise diğerlerine göre daha kullanışlıydı ve daha güzel bir temizlik sağlıyordu. Bulaşık makinesinin alt tarafında kalan iki silindir sayesinde su ve sabun bulaşıkların üzerine pompalanıyordu ve pompalanan su ve sabun emici silindirler tarafından geri çekiliyordu.

Josephine Cochrane ile alakalı ilginç bir bilgi ise çok zengin bir kadın olması ve hiç bulaşık yıkamak zorunda kalmamış olmasıydı. Hiç bulaşık yıkamak zorunda kalmamasına rağmen nasıl böyle bir icat düşündü diye sorarsanız ise hizmetçilerinin porselenlerini çizmesinden ve yıpranmasından sinir olduğu için böyle bir icat düşünmüştür.

Şimdi düşününce gerçekten bu faydalı icatla bizi buluşturduğu için Josephine Cochrane taktiri hak ediyor. Ancak tabi ki de bulaşık makinesinin geliştirilmesi bu kadarla kalmadı öyle ki şu anda çok programlı olarak çalışan makineler bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.