Skip to main content
Çantayı kim icat etti, çantanın icadı

Çantayı kim icat etti – Çantanın icadı ~ Çantaya bak!

Birçok kadın için zayıf nokta olan çantalar modanın baş merkezidir. Hem kullanışlı olması hem de tamamlayıcı özellikleri ile hala popülerliğini kadınlar arasında hala sürdürmektedir. Kıyafetlerimizin bütünleyici elemanı çantayı kim icat etti? Çanta denilince akla sadece kadınlar tarafından kullanılan kol çantaları gelmemelidir elbette. Birçok eşyamızı taşımak için kullanıldığı yere göre değişen çanta çeşitleri bulunmaktadır. Peki, bizi bu kullanışlı aksesuar ile kim tanıştırdı? Çantanın icadı nasıl gerçekleşti?

Çantanın tarihçesi

Çantanın icadı 14. Yüzyılın başlarında Mısırlılar tarafından olmuştur. Mısırlılar bele astıkları çantaları bir şeyler taşımak için kullanmışlardır. Çantaların kullanışlı oluşu geliştirilmesinde harekete geçirmiştir ve 16. Yüzyılda çantalar daha kullanışlı hale gelmiştir. Gelinliğin icadında olduğu gibi çantalar da zamanla gösterişli hale gelmiştir. Zenginler, zenginliklerini göstermek için daha süslü çantalar kullanmışlardır.

Çantanın evrimi devam etmekte ve bu sefer de tamamlayıcı aksesuar olarak kullanılmaya başlamıştır. 18. Yüzyılda çantalar modaya uygun olarak tasarlanmaya ve insanlar tarafından daha özen gösterilmeye kıyafetlerini tamamlamaya özen göstermişlerdir.

Çantanın icadı, Çantayı kim icat etti

1920 yılında sektörün bugün bile öncülerinden olan Hermes sayesinde çantalarda fermuar kullanmaya başlamıştır.  Kullanım alanları ile farklılık gösteren çantaların en çok kullanılan çeşitleri ve akla ilk gelen çeşidi el çantasıdır. El çantasının icadı ise bavullardan esinlenilerek geliştirilmiştir. El çantaları daha sonra kendi içlerinde geliştirilerek çeşitli tasarımlar yapılmıştır. 1940 yılında ise piyasanın pahalılaşmasıyla çantalar plastikten yapılmaya başlandı.

Vay vay vay çantaya bak! Ünlü bir markanın reklamında kullandığı slogandır. Döneminde çok popüler olmuştur. Bahsi geçen reklam Mavi markasına aittir ve reklamda Kıvanç Tatlıtuğ oynamıştır.

Modanın öncüsü olarak kabul edilen Coco CHANEL ise çantalara özgürlüğü getirdi. Kendi başına moda olmaya Chanel ile başlayan çantalar artık sadece aksesuar olarak değil olmazsa olmaz sınıfına girmeyi başardı. 1955 Şubat ayında çantalar resmen markalaştı. Chanel kendi doğum tarihinden esinlenerek 2.55 adı altında ilk kol çantasını çıkardı ve çantaların markalaşma evrimi gerçekleşmiş oldu.

Çantayı kim icat etti, çantanın icadı, 2.55 chanel çanta

Çantalar tabi ki sadece kadınlar için geliştirilmiş bir eşya değildir. Erkeklerin kullandıkları çantalar sayesinde kadınların kullandıkları çantalar gelişme göstermiştir. Zamanında erkeklerin paralarını koyabilmeleri için gerekli olan çantalar zamanla kadınlar için kol çantasına erkekler için cüzdana dönüşmüştür. Kullanım alanlarına göre de farklılık gösteren çantalar artık hayatımızın her yerinde bizlerin karşısına çıkmakta ve kolaylık sağlamaktadır. Sektörde bulunan birçok marka sayesinde de gelişmeye ve çeşitlenmeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.