Skip to main content
Dikiş makinesini kim icat etti, dikiş makinesinin icadı, ilk dikiş makinesi

Dikiş makinesini kim icat etti – Dikiş makinesinin icadı ~ Terzi kendi söküğünü dikemez

Dikiş makinesi tekstil ürünlerini dikmeye yarayan elektrik ya da el kuvveti ile çalışan bir makinedir. Dikiş makinesini kim icat etti sorusuna yıllara göre mucitlerin katkılarını açıklayarak cevap verilebilir. Dikiş makinesinin icadı 18. Yüzyıla dayanır. 1830 yılında Barthelemy Thimonnier tarafından ilk dikiş makinesi icat edilmiştir.

Dikiş makinesinin icadında katkıda bulunan mucitler:

 • Charles Wiesental
 • Thomas Saint
 • Balthazar Krems
 • Josef Madersperger
 • Thomas Stone
 • James Henderson
 • Scott John Duncans
 • Barthelemy Thimonnier
 • Walter Hunt
 • Elias Howe
 • Isaac Singer

Bu isimler icada büyük katkılarda bulunmuştur. Bazıları icat için patent almış bazıları ise dikiş makinesine yeni özellikler ekleyerek geliştirmiştir. Günümüzde dikiş makinesi tekstil ve üretim de birçok alanda kullanılmaktadır. Tekstil ürünlerine ya da modaya ilgi duyuyorsanız “Gelinliğin icadı” ve “Çantanın icadı” yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Terzi kendi söküğünü dikemez lafını bir çok kez duymuşsunuzdur. Genelde bu laf duyulunca akla ilk gelen terzinin iş kendisine geldiğinde dikmeyi beceremediğidir anca kendi söküğünü dikmeye vakit bulamadığı anlamına da gelir.

Dikiş makinesini kim icat etti, Dikiş makinesinin icadı

İngiltere de yaşayan Charles Wiesenthal dikiş makinesi için bulduğu iğne için 1755 yılında patent aldı. Yalnızca iğne için patent alan Wiesenthal’in aksine 1790 yılında İngiliz mucit Thomas Saint dikiş makinesinin telif haklarını aldı. Saint’in ürettiği bu makine deri dikmek için tasarlandı ancak başarılı olamadı. Başarısız bir girişim olarak tarihe geçti.

1810 yılında ise Balthazar Krems şapka üretmek için otomatik çalışan bir dikiş makinesi tasalardı ancak birkaç girişimde bulunmasına rağmen patentini alamadı. Bir başka başarısız girişim ise 1814 yılında Josef Madersperger tarafından yapıldı, patenti almasına rağmen makinesi başarıya ulaşamadı. Dikiş makinesi için başarısız girişimler devam etti, Thomas Stone, James Henderson ve Scott John Duncans 1804 yılında dikiş makineleri için paten aldık ancak her iki makinede düzgün çalışmadı ve arıza yaptı.

Nihayet mutlu haber 1830 yılında geldi. Dikiş makinesini kim icat etti sorusuna da cevap olan Fransız mucit Barthelemy Thimonnier çalışan ilk makineyi 1830 yılında icat etti. Makine bir iplik ve bir iğne kullanıyordu. Dikiş makinesinin icadı birçok terziyi işsiz bıraktı ve dükkanlarını kapatmasına sebep oldu.

Amerika’nın ilk başarılı dikiş makinesi ise 1834 yılında Walter Hunt tarafından icat edildi. Ancak bu patenti için icat almadı daha sonraları Hunt’ın işsizliğe neden olacağı sebebiyle icat almadığı ortaya çıktı. Hunt’ın aksine bu olaydan 12 yıl sonra Elias Howe iki kaynaktan gelen ipleri diken makinesiyle ilk Amerikan patentini aldı.

Dikiş makinesini kim icat etti, dikiş makinesinin icadı, ilk dikiş makinesi

Dikiş makinesini kim icat etti denildiğinde aklımıza gelebilecek isimlerden biri olan Isaac Singer ise 1850 yılında makinelerin seri üretimini yaptı ve büyük bir ticari başarı elde etti. Günümüzdeki Singer dikiş makinelerinin ürettiği Singer şirketinin de kurucusu Isaac Merritt Singer’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.