Skip to main content
Elektriği kim icat etti, elektriğin icadı, ilk elektrik, nikola tesla

Elektriği kim icat etti – Elektriğin icadı ~ Elektrik alamadım

Elektriği kim icat etti? Elektriğin icadından bahsederken bir kişiden bahsetmek yanlış olur. Elektriğin tarihsel gelişiminden günümüzü birçok kişi katkıda bulunmuş ve tarihe yön verecek adımlar atmıştır. Elektrik kelimesi Antik Yunanistan zamanlarından gelmektedir. Kehribarın sürtünme ile yün gibi nesneleri çekmesi elektriğin ilk olarak görüldüğü ve tanımlandığı olaydır.

Günümüzde elektrik artık çiftler arasında duygusal bir bağ anlamında da kullanılmamaktadır. Yeni tanışan iki birey birbirlerinden hoşlanmadıklarını belirtmek için elektrik alamadım cümlesini sıkça kullanmaktadır.

Elektriğin icadında birçok önemli adım atılmıştır. Bu süreçte elektriğin tarihsel gelişiminde rol oynayan kişiler kronolojik olarak aşağıda verilmiştir;

 • Thales (MÖ 600)
 • William Gilbert (1600)
 • Otto von Guericke (1672)
 • Stephen Gray (1729)
 • Du Fay (1733)
 • Benjamin Franklin (1749)
 • Joseph Priestley (1767)
 • John Robison (1769)
 • Charles-Augustin de Coulomb (1785)
 • Alessandro Volta (1800)
 • Humphry Davy (1808)
 • Hans Christian Orsted (1820)
 • Micheal Faraday (1831)
 • Zénobe-Théopline Gramme (1873)
 • Thomas Edison (1880)
 • Nikola Tesla (1900)

Elektriğin İcadı

Thales sürtünme ile gerçekleşen olayı elektron olarak adlandırmıştır. Bu olaydan asırlar sonra William Gilbert elektriği inceleyen ilk bilim adamı olmuştur. Elektrik yüklerinin eksi ve artı olarak isimlendirilmesi William Gilbert’e dayanır.  Otto von Guericke kükürt küre ve kayışlı makaradan oluşan ilk durağan elektrik makinesini yaptı.

Elektriğin iletilebileceğinin kanıtı olan deneyler Stephen Gray tarafından yapıldı. Çeşitli cisimleri elektrik ile hareket ettirme deneyleri gerçekleştirdi. Literatüre yalıtkan ve iletken cisimler o yıllarda dâhil oldu. Elektrik yüklerinin iki farklı türden sınıflandıran (negatif, pozitif yükler) Du Fay oldu.

Elektriği kim icat etti sorusuna verilebilecek kişilerden biri de Benjamin Franklin’dir. Elektriğin icadındaki en büyük adımlardan biri 18.yüzyılın ortalarında atıldı. Benjamin Franklin elektriğin günümüzdeki tanımına en yakın tanımı yapan kişi oldu. Uçurtma deneyi ile şimşek ve elektrik arasındaki benzerlikleri keşfetti.

Joseph Priestley elektrik yüklerinin birbirini çekerken uyguladığı elektriksel kuvvetin aralarındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olduğunu öne sürdü. İskoç fizikçi John Robison yüklü iki cismin birbirinin itmesinin aynı işaretli oldukları için olduğunu öne sürdü. 1785 yılında Charles-Augustin de Coulomb elektrik ve manyetizma hakkında Coulomb yasasını yayınladı.

Elektriği kim icat etti, elektrik, ampul, ilk elektrik

 

19.Yüzyılda Hangi Gelişmeler Oldu, Elektriği Kim İcat Etti?

19.yüzyılda elektriğin icadı yolunda önemli gelişmeler oldu. 1800 yılında Alessandro Volta tarafından pili icat etmiştir. Bu icat büyük bir adım olarak sayılmaktadır. Bu dönemden sonra elektriğin kullanılmasına kadar giden bir 100 yıllık süreç bizi beklemektedir. Humphry Davy elektroliz ürünleri üzerine deneyler yaptı ve bu deneyler sonucunda elektrik yayınını buldu.

Hans Christian Orsted elektrik akımının çevresinde oluşturduğu manyetik alanı gözlemlemiş bu alan üzerinde çalışmalar yapmıştır.  1831 yılında Micheal Faraday dinamo geliştirerek manyetizmadan elektrik enerjisi üretti.  Zénobe-Théopline Gramme elektriğin çelik teller üzerinden aktarılabileceğini göstermiştir. Bu hatlara havai hatlar da denir.

Elektriğin kullanılması etkin olarak 1880lerden itibaren başladı. Thomas Edison’un ampulü keşfetmesi ardından New York’ta elektrik dağıtım şebekesi kurulmasıyla elektriğin kullanımı evlerimizin içine kadar geldi. Nikola Tesla, Thomas Edison ile çalışmıştır. Doğru akımın doğru sistem olmadığını düşünerek alternatif akım sistemlerini bulmuştur. Elektriği kim icat etti sorusuna cevap aldıktan sonra “Ampulü kim icat etti” yazımızdan ampul ve icadında elektriğin kullanılışı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ampulü icat eden Edison ile elektriğin dağıtımı üzerine çalışmıştır. Nikola Tesla bir elektrik dâhisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.