Skip to main content
facebook ne zaman kuruldu, facebook'u kim buldu, facebook'un kurucusu, facebook vikipedi, mark zuckerberg

Facebook ne zaman kuruldu – Facebook’u kim buldu ~ Sosyal medya

Facebook’un kurucusu kimdir? Facebook ne zaman kuruldu? Facebook ilk ne zaman açıldı? Facebook’u kim buldu? Facebook ve Mark Zuckerberg hakkında bilinmeyen gerçekler nelerdir?

Facebook’un kuruluşu her zaman tartışmaya yol açan bir olay oldu. Kuruluşu hakkında birçok fikir var ancak şu biliniyor ki Facebook ne zaman kuruldu sorusuna açılış tarihi olan 4 Şubat 2004 verilebilir. Facebook bu tarih itibariyle açıldı ve o günden bu güne sürekli değerini katlayarak hayatına devam ediyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg bu sosyal medyayı kendisinin yarattığını Harvard Üniversitesinde öğrenci olduğunu zamanlarda tasarladığı ve gerçeklediği bir proje olduğunu söylüyor. Ancak olay Mark Zuckerberg’in açıkladığı kadar basit değil elbette. Zuckerberg’in o zamana ait eposta ve mesajları incelendiği zaman Zuckerberg’in bu fikri bulması için gereken ilhamı, kurması için gereken para ve kaynak kodu başka birilerinden almış olabileceği düşünülüyor.

Kaynak kod nedir? Kaynak kod, bir yazılımın derlenip makine diline dönüştürülmeden önce insanlar tarafından okunup üzerinden çalışabilecekleri halidir. Bu kaynak kod uygulamanın temelini oluşturur.

Facebook’un kurucusu ve davalık olduğu ikizler

2008 yılında Facebook Harvard öğrencileri olan Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri ve onları yurt arkadaşı Divya Narendra ile davalık oldu. Bu üç arkadaş Harvard için kurmuş oldukları “The Harvard Connection” sitesinde çalışması için işe aldıkları Mark Zuckerberg’in fikirlerini çaldığını ve kendi sitesini daha önce açmak adına onların projelerini ertelettiğini iddia etti. Davadan 170 milyon dolar kazanan bu üç arkadaş tekrar dava açmaya karar verdiler ve Facebook’un hisseleri hakkında yalan söylediğini öne sürdüler.

Facebook ne zaman kuruldu, Facebook ilk ne zaman açıldı

Bir sosyal medya uygulaması ve sitesi olan Facebook 4 Şubat 2004 yılında kuruldu ve açıldı. Site Mark Zuckerberg ve Harvard üniversitesinden oda arkadaşı Eduardo Saverin tarafından kuruldu. Site ilk başta Harvard öğrencileriyle sınırlıydı daha sonrasında Boston bölgesine ve Kanada ile Amerika’daki birçok üniversiteye yayıldı. Eylül 2006 tarihinde ise Facebook artık 13 yaş üzeri herkesin geçerli bir eposta adresi ile giriş yapabildiği bir platform haline geldi.

Sosyal medya nedir? Sosyal medya, kişilerin internet üzerinden birbirleriyle ya da tek taraflı olarak yaptıkları her türlü diyalog, paylaşım ve bilgilerin tümüdür.

facebook ne zaman kuruldu, facebook'u kim buldu, facebook'un kurucusu, facebook vikipedi, mark zuckerberg, facebook kullanıcı sayısı
Facebook kullanıcı sayısı

1 Ekim 2005 itibariyle Facebook Birlişik Krallık ve Dünya genelinde 21 üniversiteye yayıldı. Facebook ne zaman kuruldu, üniversite dışında diğer okullar için ne zaman açıldı? Facebook’un kuruluşunun ardından liseler için olan hali Eylül 2005 tarihinde kuruldu. Facebook’un kurucusu Zuckerberg projeyi bir adım daha ileri götürdü ve Avusturalya ve Yeni Zelanda’yı da ağına ekleyerek 2000 üniversite ve 25000 liseyi ağına ekledi. 26 Eylül 2006 itibariyle Facebook 13 yaşının üstünde olup geçerli bir eposta adresi olan herkese açıldı.

Facebook vikipedi bilgilerini okumak ve şirket gelirleri hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2007 yılı sonrası Facebook 100.000 iş sayfasına sahip oldu ve şirketler Facebook üzerinde kendilerini tanıtmaya başladılar. Bu fikir grup sayfaları olarak düşünüldü ancak şirket sayfalarına da beraberinde getirdi. Ekim 2008 yılında Facebook merkezini İrlanda’da Dublin’e kuracağını açıkladı.

Facebook ne zaman kuruldu, mobil cihazlar üzerinden erişime ne zaman açıldı?

2011 yılında 350 milyon mobil Facebook kullanıcısı vardı, Facebook’un tüm trafiğinin %33’ü mobil cihazlar üzerinden geliyordu. 2012 yılında Facebook App Center kuruldu ve Facebook uygulama ve oyunları yayınlanmaya başladı.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kurulduğu günden itibaren birçok dava ve iftirayla uğraştı. Bazıları her ne kadar gerçek olsa da bu kurduğu sosyal medyanın başarısını gölgelemeye yetmedi. Facebook çoğu zaman davalar ve ülke çapında giriş engellemeleriyle uğraşsa da değerini her geçen gün arttırmaya devam etti ve bir çok sosyal medya uygulamasına da ilham verdi. Facebook ne zaman kuruldu sorusuna cevap vermeye çalıştık. Eksik ya da yanlış gördüğünüz bilgileri yorum olarak yazmayı unutmayın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.