Skip to main content
Fotoğraf makinesini kim icat etti, fotoğraf makinesinin icadı, ilk fotoğraf makinesi

Fotoğraf makinesini kim icat etti – Fotoğraf makinesinin icadı ~ Gülümse çekiyorum

Fotoğraf makinesi günümüzde telefonlara kamera eklendikten sonra popülerliğini yitirmeye başlamıştır. Artık insanlar fotoğraf makinesinin filmi ile uğraşmaktansa ellerinde hazır bulunan telefonları sayesinde fotoğraf çekmeyi daha kolay buluyorlar. Oysa bundan sadece bir 15 yıl önce fotoğraf makineleri baya meşhurdu ve herkeste bulunmazdı. Zamanında oldukça popüler olan fotoğraf makinesini kim icat etti? Ne zaman icat edildi?

Fotoğraf makinesinin icadı olamadan önce de insanlar var olan anıları resmederek hatıra olmasını istiyorlardı. Öyle ki tarihteki ünlü isimlerin fotoğraf makinesi icat edilmeden önce resmedilerek tarihe hatıra bırakılıyordu. İnsan kendi tarihi boyunca hatırlanmak istemiştir ve bu hatıraları çizdirmek veya çizmek çok uzun geleceği için ayrıca da durağan bir görüntü çizim yaparken kullanıldığı için zor olmaktaydı. Tüm bu sebeplerden dolayı anlık fotoğraf ihtiyacı çok büyüktü.

Fotoğraf makinesini kim icat etti

Yüzyıllar süren çalışmalardan sonra kimya ile teknik çabaları birleştirerek fotoğraf makinesi icat edildi. 1826 yılında Joseph Nicephore NİEPCE evinin penceresindeki görüntüyü yakalaması ile fotoğraf makinesi için bir basamak atıldı. Bu gelişmeden sonra NIEPCE’nin arkadaşı tarafından fotoğraf makinesinin icadı duyuruldu. 1839 yılında Louis Jacques Mande DAGUERRE fotoğraf makinesinin icadını tüm dünyaya büyük bir sevinçle haber vermiştir.

Fotoğraf makinesi dünyaya duyurulduktan sonra bir grup fotoğrafçı, fotoğraf çekmek amacıyla bir gezi başlattı. Bu gezi sırasında son durakları olan İzmir’e gelerek Anadolu’nun fotoğrafını da çektiler. Türkiye’nin fotoğrafla tanışması 1840 yılında bu sayede oldu.

1852 yılında George EASTMAN tarafından 10 pozluk rulolar icat edildi. Bu sayede fotoğraf çekmek makinelerin küçülmesi sayesinde daha da kolaylaştı. Gelişmeler devam etti ve 1870 yılında Hermann VOGEL duyarlılıkları arttırmak için bir yöntem buldu. Ancak fotoğrafların ve fotoğraf makinelerin gelişmesi için daha çok basamak vardı. 1880 pankromatik filmler çıkarıldı. Pankromatik film renklere olan duyarlılığının fazla olması sebebiyle daha iyi fotoğraflar ortaya çıkarıyordu. Fotoğraf makinelerinden yola çıkılarak geliştirilen 3D yazıcı kim icat etti yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

İçinde insan olan ilk fotoğraf karesi

1845 yılına geldiğimizde ise tarihte içerisinde insan olan ilk fotoğraf karesi çekilmiştir. Fotoğraf makinesinin gelişimi ile fotoğraflarda da gözle görülecek gelişimler yaşanmaya başlamıştır. O zamanlar için büyük adımlar, günümüzde tarihimize ışık tutması açısından büyük önem taşımaktadır.

Fotoğraf makinesinin icadı, ilk fotoğraf, fotoğraf makinesini kim icat etti

Fotoğraf makinesini kim icat etti konusunu inceledik, fotoğraf makinesi icat edildi ama kullanımı hala çok yaygın değildi. 10 poz bir fotoğraf makinesi için yeterli değildi. Ayrıca da bu pozlardan sonra makine fabrikaya gitmeli ve fotoğraf çıktıktan sonra geri gelmeliydi. Bu sebepleri çözmek için 1888 yılında Kodak bu sefer 100 pozluk filmi bulunan fotoğraf makinelerini satışa çıkardı. Bu makineler de fabrikaya gitmek zorundaydı ancak poz sayısındaki farklılık sebebiyle kullanım sayısında artış sağlandı.Bir çoğumuzun aklına fotoğraf kareleri denilince akla düğün fotoğrafları ve görkemli gelinlik gelir.

Bu karelerden sonra gerek fotoğraf makineleri gerekse telefonlar aracılığıyla her anımızı kayıt altına alır olduk. O zaman bu yazıyı okuduğunuz anı ölümsüzleştirelim. Gülümseyin çekiyorum..

Fotoğraf makinelerindeki bu gelişmelerle hem fotoğraflar hem de makineler insanlar için önemli yer edindi. Artık sadece fotoğrafçılarda değil neredeyse her evde fotoğraf makinesi bulunuyordu. Ancak günümüzde popülerliğini yavaş yavaş yitirmeye başlamıştır. İnsanlar hala fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi çok seviyor ancak bunun için fotoğraf makinesi almaya gerek görmüyor. Tabi profesyonel fotoğrafçılar hariç. Onlar hala aradıklarını telefonda bulamadıklarından mı yoksa fotoğraf makinelerini daha çok sevdiklerinden mi bilinmez hala fotoğraf makineleri kullanmaktadırlar. Umarız ki bu icat tarihe karışmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.