Skip to main content
Gözlüğü kim icat etti, gözlüğün icadı, gözlük

Gözlüğü kim icat etti – Gözlüğün icadı ~ Sanal gerçeklik gözlüğü

Gözlüğü kim icat etti? Gözlüğün icadı ile birlikte hayatımıza giren gözlük çeşitlerinden olan sanal gerçeklik gözlüğü nedir?

Gözlük ne için kullanılır? Kullanım amaçlarına göre değişir tabi ki. Normalde gözlükler, gözümüzde bulunan bir kusurdan dolayı kullanmayı tercih ettiğimiz merceklerle görüş yeteneğimizi arttıran araçlardır. Ancak farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanılan çeşitleri de mevcuttur. Sanal gerçeklik gözlüğü farklı amaçlar için kullanılan örnek çeşidi olabilir. Sanal gerçeklik gözlüğünün özelliklerini de bu yazımızda anlatarak teknolojinin geldiği nokta hakkında da bilgi vermek istiyorum. Ancak bu konuya geçmeden önce gözlüğü kim icat etti sorumuzun cevabını verelim.

Gözlükler yazıları daha düzgün şekilde okumamızı da sağlar. Yazının icadı ile ilgili yazımızı okumak için linki tıklayabilirsiniz.

Gözlüğü kim icat etti, gözlüğün icadı, gözlük yapısı, sanal gerçeklik gözlüğü

İlk gözlük biraz büyüteç görevi görerek cisimleri büyütmek için 1280 yılında İngiliz bilim adamı Roger Bacon tarafından icat edildi. Ancak bu gözlüklerdeki sıkıntı sabit olarak durmamasıdır. Bir elin sürekli gözlüğü tutmak zorunda olması insanların kullanımını zorlaştırıyordu. 1730 yılında ise bu soruna Edward Scarlett tarafından çözüm bulundu. Artık sabit sap yapılan gözlükler hemen hemen bugünkü şekillerini almış oldular.

Gözlüğü kim icat etti, gözlüğün icadı, ilk gözlük

Gözlük yapısını daha doğrusu gözlük camları mercekleri göz kusuruna göre belirlenir. Göz kusurları içerisinde miyop, hipermetrop, presbitlik ve astigmat kusurlarına gözlükle çözüm bulunabilir.

Miyopluk: Uzağı görememektir ve gözlük camlarında kalın kenarlı mercek kullanılarak çözülebilir. Kalın kenarlı merceklere ıraksak mercek de denilmektedir.

Hipermetropluk: Yakını görememektir ve gözlük camlarında ince kenarlı mercek kullanılarak çözülebilir. İnce kenarlı merceklere yakınsak mercek de denilmektedir.

Astigmatlık: Bulanık görmektir ve silindirik mercek kullanılarak çözülebilir.

Presbitlik: Yaşlılıkta ortaya çıkar ve hem uzak hem yakındaki cisimleri görememe sorunudur. Bu hastalık ya iki gözlükle ya da çift odaklı mercekler sayesinde tek gözlük kullanılarak çözülebilir.

Sanal gerçeklik nedir? Sanal gerçeklik gözlüğü nedir?

Gözlüğü kim icat etti, gözlüğün icadı, sanal gerçeklik gözlüğü

Sanal gerçeklik deneyimini yaşayanlar bilirler. Sanal gerçeklik bilgisayar kaynaklı olmasına rağmen insanda gerçeklik hissi uyandırabilen oradaymış gibi yaşatan 3 boyutlu ortamların oluşturulmasıdır.

Sanal gerçeklik fikri 1962 yılına kadar uzanmaktadır. 1962 yılında Morton Heilig tarafından “sensorama” adını verdiği makinesiyle sanal gerçeklik ortamı kurmaya çalıştı. Bu sanal gerçeklik ortamı izlenilen görüntüdeki duyguların hissedilebilmesinin sağlanmasını amaçlamaktaydı. Vücut sarsma mekanizmasına kadar her şeyin düşünülmüş olduğu bu makine ne yazık ki finansal bi destek bulamadı.

Gözlüğü kim icat etti, gözlüğün icadı, sanal gerçeklik gözlüğü, sensorama

Günümüzde kullanılan yönteme en yakın araç ise 1968 yılında geliştirilmiştir. Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproul tarafından geliştirilen “the sword of damocles” adı verilen kasklı ekranlar fazla ağır oldukları için tavandan sarkıtılarak kullanılıyordu. Bu kasklı ekranlarda kullanıcının bakış açısına bağlı olduğu için kullanan kişinin kafasının takip edilmesini gerektiriyordu. O zamanlar için büyük bir gelişme olan bu araç şimdiki gözlüklerin temelini oluşturduğu düşünülebilir.

Gözlüğü kim icat etti, gözlüğün icadı, sanal gerçeklik gözlüğü, the sword of damocles

Günümüze geldiğimizde ise artık daha kullanışlı araçlar ortaya çıktığını görüyoruz. Önceden kullanılan araçların kullanım olarak zorluğu ve maddi açıdan da oldukça maliyetli olmaları sebebiyle sanal gerçeklik ortamlarıyla çok fazla insan tanışamamıştı. Ortaya çıkan sanal gerçeklik gözlükleri hem biraz daha makul bir fiyatta hem de biraz büyük bir gözlük olsa da taşıması gözlük gibi kolay olduğu için daha kullanışlı.

Gözlüklerin icadı ile yazımıza başlayıp sanal gerçeklik gözlükleri ile de sizlere bilgi vermek istedik. Şu an için kullanma fırsatı bulan arkadaşlarımız var mı bilmiyorum ama inanılmaz bir deneyim olduğuna inandığım için gözlük icadının altında değinmek istedim. Gözlüğün icadı ile ortaya çıkan gelişmeler bakalım daha nasıl ilerleyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.