Skip to main content
Helikopteri kim icat etti, helikopterin icadı, pervane

Helikopteri kim icat etti – Helikopterin icadı ~ Pervane

Hava taşıtları içerisinde önemli bir yere sahip olan helikopteri kim icat etti? Helikopterin kaç çeşidi bulunmaktadır? Rotor nedir? Helikopteri uçaktan ayıran özellikleri nelerdir?

Ulaşım araçları içerisinde en güvenli ulaşım olarak sayılan hava ulaşımıdır. Çünkü hava trafiğinin riskinin kara, deniz ulaşımından ya da raylı ulaşım sisteminden daha rahattır. Uçak  gibi bir hava ulaşım aracı olan helikopter, uçaktan daha küçük boyutlarda olmasına rağmen uçaktan daha karmaşık bir sistemi vardır ve maliyeti daha fazladır. Helikopterin icadı için gelişmeler kaydeden mucitleri öğrenmek için helikopteri kim icat etti sorumuza cevap arıyoruz.

Helikopteri kim icat etti, helikopterin yapısı

Helikopteri kim icat etti sorusunun cevabına geçmeden önce helikopterin yapısını anlatmakta yarar var diye düşünüyorum. Helikopterin yapısını kısaca anlatmak gerekirse dikine havalanabilen ve pervaneleri yani döner kanatları olan ve havada sabit noktada hareketsiz kalabilen bir hava aracıdır. Havada durması pervaneler aracılığıyla sağlanır. Pervaneler rastgele değil belli bir açıya bağlı kalarak konumlandırılır.

Helikopterlerin üzerinde bulunan pervanelerin dışında kuyruk kısmında da pervaneleri bulunur. Bu kuyruk pervaneleri ise helikopterlerin üzerilerindeki pervanelerin ters yönünde dönmesini engeller. Bu kuyruk pervaneleri dengeleyici özelliğe sahiptir.

Helikopterin uçaklardan farkı için konuşursak eğer havada sabit kalmasını gösterebiliriz. Aynı zamanda iniş kalkış için özel bir piste gerek duymamasıdır. Helikopterler aynı zamanda uçaklardan çok daha pahalıdır çünkü oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

Birçok farklı alanda kullanılabilen helikopterler için yolcu taşıma amacıyla kullanımı çok tercih edilmemiştir. Yolcu kapasitesinin az olmasından dolayı kaynaklanabilir belki de.

Helikopteri kim icat etti, helikopterin icadı, ilk helikopter

Helikopteri kim icat etti, helikopterin icadı

Şimdi asıl konumuz olan helikopteri kim icat etti sorumuza cevap aramaya başlayabiliriz. Geliştirme aşamaları ise oldukça uzun sürmüştür. 16.yy sırasında Leonardo da Vinci tarafından ilk olarak ilkeleri araştırılmış ama yapım aşamasına geçilmemiştir. 18.yy’da ise Paucton tarafından ise kas gücü ile çalışabilen ilkel helikopter yapımına geçilmiştir. Ancak daha yapılacak daha birçok gelişme var ki bunun için 20 yy.’da ilk motorlu araç olan helikopter geliştirilmiştir.

20. yüzyılda geliştirilen helikopterler asıl icat olarak kabul edilir ve 1907 yılında Fransız Paul Cornu tarafından geliştirilmiştir. İlk motorlu helikopteri uçurmuş kişi olarak bilinir. Bunun yanı sıra tek ve çift rotorlu helikopterler farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından icat edilmiştir. Tek rotorlu helikopterler dikey kalkış ve iniş sağlarlar ve bu nedenle taşımacılık için günümüzde kullanılmamaktadır. Tek rotorlu helikopteri icat eden ve ilk başarıyla uçurmayı başaran kişi 1939 yılında Igor Ivanovich Sikorsky’dır. Çift rotorlu helikopterler ise tek rotorlulardan sonra 1960 yılında ilk defa uçurulmaya başlanmıştır ve yolcu taşımacılığı ya da herhangi bir taşıma aracılığı için kullanılmaktadır.

Rotor nedir? Yazımızın başında söylediğimiz gibi pervaneler tarafından havada sabit bir noktada durabilen helikopterlerdeki pervanelerin motor tarafından döndürülen bir rotora bağlıdır ve bu rotorlar helikopterin ters yönünde yere paralel olarak dönerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.