Skip to main content
İnstagramı kim icat etti, instagramın icadı

İnstagram ne zaman kuruldu – İnstagramı kim buldu ~ Hashtag

Günümüzün popüler uygulaması instagram ne zaman kuruldu? Nasıl bu kadar popüler oldu? Türkiye’de kullanıcı sayısı açısından kaçıncı sırada?

Akıllı telefonların gelişmesi ile birçok sosyal medya uygulamalarını da ister istemez hayatlarımıza dahil olmaktadır. Bilmediğimiz belki de çok fazla sosyal medya uygulaması var ama bunların içlerinde en çok bilinen ve kullanılan uygulamalar başı çekmektedir. Sosyal medya denildiği zaman aktif kullanıcı sayısı diğerlerine göre daha az olmasına rağmen özellikle gençlerin ilk aklına instagram gelmektedir. Peki, bu kadar popüler olan tutulan bu sosyal medya uygulaması instagram ne zaman kuruldu? İnstagramın bulunuşu nasıl gerçekleşti? Gelin bu soruların cevabını birlikte öğrenelim.

Kullanıcı sayısı bakımından dünya sıralamasında 9. Sırada bulunan İnstagram 500 milyon aktif kullanıcıya sahip. Türkiye sıralamasında ise 3. Sırada %45lik bir kullanılma yüzdesine sahip.

Dünya sıralamasında aktif kullanıcı sayısına bakılarak hazırlanan listede ilk 10 sıra şu şekildedir.

 1. Facebook
 2. Facebook Messenger
 3. Whatsapp
 4. Youtube
 5. QQ
 6. WeChat
 7. QZone
 8. Tumblr
 9. İnstagram
 10. Twitter

instagram ne zaman kuruldu, instagramı kim kurdu

Türkiye için ise bu sıralama şu şekildedir.

 1. Youtube
 2. Facebook
 3. İnstagram
 4. Twitter
 5. Whatsapp
 6. Facebook Messenger
 7. Google+
 8. LinkedIn
 9. Skype
 10. Pinterest

Ülkemizde listeden de anlaşılacağı gibi baya popüler olan instagram ne zaman kuruldu?

6 Ekim 2010 tarihinde Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafından kurulmuştur. İnstagram hepimizin bildiği gibi fotoğraf ve video uygulamasıdır. Kullanıcıların paylaştıkları fotoğraf veya videoların takipçileri ya da her hangi bir kullanıcı tarafından beğeni almasına dayanır. Beğeniler aynı zamanda hepimizin zaman zaman kullandığı like olarak da bilinir. Ne kadar çok like alırsa fotoğrafın o kadar güzel demektir. Kullanıcılar tarafından bu şekilde benimsenmektedir.

İnstagram ilk çıktığı sırada sadece iPhone, iPad ve iPod Touch’lerde kullanılıyordu. 2012 yılında Android tarafından da desteklenen uygulama aynı ayda Nisan 2012’de Facebook tarafından satın alındı. Facebook tarafından satın alınan İnstagram için aktif kullanıcı sayısının artması bu zamandan sonra başladı denilebilir. Facebook ne zaman bulundu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

instagram ne zaman kuruldu, instagramı kim kurdu

İnstagram kullanıcılarının bu kadar sevmelerinin sebebi instagramda bulunan efektler olabilir belki de. Hepimiz daha güzel görünmenin ama aynı zamanda doğal durmanın peşindeyiz. NoFilter hashtag’leri boşuna açılmadı herhalde değil mi? Her neyse bu efektler ilk çıktığı sırada sınırlı sayıdayken gün geçtikçe instagramın kendini güncellemesiyle yeni efektler çıkıyor. Aynı zamanda kullanıcılara kendi efektlerini kişiselleştirme hakkı sunuluyor.

Hashtag nedir? Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri olan hashtag nasıl kullanılır? Hashtag, anlık olarak duygu ve düşünce paylaşımı esasına dayanır. Artık tv programlarında da sıkça kullanılan hashtag konu başlıkları ile kullanımı daha da artmaktadır. #konu olarak kullanılan hashtag’ler aracılığıyla insanlar toplu bir şekilde düşüncelerini paylaşabilmektedir.

Türkiye’de sıralamada görüldüğü gibi instagram başlarda bulunuyor. İnsanın aklına bazen bu kadar akıllı telefon bu kadar uygulama insanları yabancılaştırmaktan uzaklaştırmaktan başka işe yarıyor mu sorusu takılıyor. Her şey dozunda güzel sonuçta. Abarttıkça o ortalamayı tutturamadıkça daha çok bağımlılıkla savaşıyoruz. Bazen telefonlardan uzak yaşamak daha iyi olabilir mi?

instagram ne zaman kuruldu, instagramı kim kurdu

İnstagram ne zaman kuruldu – İnstagramı kim buldu ~ Hashtag” hakkında 1 yorum

 1. En çok kullandığım uygulama. Bir iddia sonucu girdiğim bu site iddiayı kazanmamı sağladı.
  Teşekkürler.
  Ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.