Skip to main content
kara tahtayı kim icat etti

Kara tahtayı kim icat etti – Atatürk kara tahta önünde

Kara tahtayı kim icat etti? Günümüzde yeri dolan, nostalji olarak hafızalarımız da kalan kara tahtayı kim buldu? Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk kara tahta başında vatandaşlara yeni harfleri ne zaman tanıttı?

Kara tahtayı kim icat etti sorusuna cevap verirken günümüzde artık pek göremediğimiz kara tahtadan da biraz bahsedelim. Önce yerini beyaz tahtaya ve son olarak da akıllı tahtaya bırakan kara tahta geçmişimizde tüm okullarda öğrencilere ders anlatmak için kullanılırdı. James Pillans 1800’lü yıllarda kara tahtayı icat etti.

Kara Tahta ne zaman icat edildi?

Edinburgh, İskoçya’daki bir okulun müdürü olarak çalıştı. Okulundaki öğrenciler için ahşap çerçeveli tebeşir benzeri sürtüldüğünde iz bırakan bir taşın üzerine yine aynı madde ile yazı yazdılar. Bu tebeşirlerin kırılmalarını önlemek için ahşap çerçeveler vardı. Onlara coğrafya öğretmek için kullandığı bu malzeme ile tahta fikrini ortaya çıkarmıştır. Bir Matematik öğretmeni olan George Baron, bu fikri ABD’ye 1801 yılında taşıdı. Öğrettiği bir yer olan West Point Askeri Akademisindeki tahtada matematik sunumları yaptı.

Fikir zamanla geliştirildi ve daha kullanışlı hale getirildi, aynı zamanda daha büyük bir gruba hitap ettikleri için öğretmenler arasında popüler oldu. Kara tahta üretimi bir çok ilde başladı ve Amerikanın dört bir yanına satışı yapıldı. 1850’li yıllarında kara tahta daha da gelişti ve her yerde popüler oldu. Yazı tahtası tüm okullar için ortak bir araç oldu ve öğrenciler ders anlatmak için kullanıldı.

Ve son 200 yıldır kara tahta tüm dersliklerin ve sınıfların vazgeçilmez bir parçası olarak eğitim kurumlarında yerini aldı. Yazı tahtaları da ticaret organizasyonlarında ve seminerlerde yardımcı oldu. Seminerlere katılanların sunum yapmasının yanı sıra yenilikçi fikirler elde etmek için de kullanıldı.

Bu alandaki gelişme 1960 yılında çelik levhaların gelişiyle daha da arttı.. Yeşil levhalar, gözlerin stresten uzak tutulmasında yardımcı oldukları için popülerlik kazandı. Bu buluş, eğitim alanında devrim getirdi. Kara tahta üzerine yazı yazmak için tebeşir kullanıldı. Hepimizin çocukluğunda ellerimizde beyaz toz bırakan o tebeşirler yer almıştır. Günümüzde bu tebeşirler artık yerini yeni kalemlere bıraktılar.

Atatürk Kara Tahta Başında Yeni Harfleri TanıtırkenAtatürk Kara tahta başında

Atatürk harf inkılabından sonra vatandaşlara yeni harfleri tanıtmak için kara tahta başına geçmiştir. 20 Eylül 1928 yılında Atamızın harfleri Kayseri’de yaşayan vatandaşlara tanıtırken çekilen bu fotoğraf ile bu an ölümsüzleştirilmiştir.
Kara tahta üzerine yazı yazmak için kullanılırdı, peki yazı ne zaman icat edildi merak ediyorsanız Yazının İcadı yazımıza göz atın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.