Skip to main content
Kibriti kim icat etti, kibritin icadı, kibrit

Kibriti kim icat etti – Kibritin icadı ~ Güvenlik kibriti

Kibriti kim icat etti? Kibritin kaç çeşidi bulunmaktadır? Kibritin icadı için kaç mucit uğraşmıştır?

Ateşin bulunuşu ile hayatımızda ateşi daha kolay elde edebilmemiz için birçok icat gerçekleştirildi. Bunlardan biri olan kibrit ise sürtünme kuvvetinin yanı sıra çeşitli maddelerle yakıcı bir araca dönüştürülmüştür. Kibritin icadı ile alakalı daha çok bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz, kibriti kim icat etti birlikte öğrenelim.

Kibritin toplum için yararı ateşi daha kolay elde etmemizi sağlamasıdır. Toplum için yararlı olan icatlar için TOPLUM kategorisine bakabilirsiniz.

Kibriti kim icat etti, kibritin yapısı

Kibriti kim İcat etti sorusundan önce yakıcı bir alet olan kibritin yapısı ile alakalı bilgi vermek istiyorum ki icadını daha güzel anlatalım. Kibrit için asıl yakıcı olan kısım ucudur ve kibrit ucu Kükürt(S) ve Potasyum Klorat(KClO3) maddelerinden oluşur. Bir maddenin yakıcı özelliğinin olabilmesi için oksitlenmesi gerekir ve kükürtün yanmasını oksitleyici görevi gören potasyum klorat sağlar. Tutuşturucu görevini ise kibrit kutusunun yan tarafında bulunan kısım üstlenir. Bu kısımda bulunan kırmızı fosfor ve antimon sülfür vardır.  Her yangın kontrol altında tutulması gerekir ki yayılmasın. Bunun için kibrit çöpünün gövdesinde amonyum dihidrojenfosfat ateşi kontrol altında tutar. Kibrit çöpünün gövdesinde bulunan bir diğer madde ise parafindir ve parafin kibrit çöpünün yanmasını sağlar. Yani ilk yanması sağlanır sonra da bu ateş kontrol altında tutulur.

Kibriti kim icat etti, kibritin icadı

Kibritin yapısında hep bahsettiğimiz bir madde olan fosforun keşfinden sonra kibritin icadı kolaylaşmıştır. 1669 yılında İrlandalı kimyacı Robert Boyle tam olarak kibriti bulmasa da kükürt ile fosforun birbirine sürtüldüğünde ateş çıkardığını keşfetti.

Kibriti kim icat etti, kibritin icadı, kibrit

Kibritin icadına devam etmeden önce kibritler hakkında ek bir bilgi vermek gerekirse kibritler 2 çeşitte bulunurlar.  Biri sürtünme kibriti ki adından da anlaşılacağı gibi sürtüldüğü her ortamda ateş çıkarırlar. Diğer çeşidi güvenlik kibriti sadece belirli bölgelerde ateş çıkarırlar.

1827 yılında John Walker sürtünme kibritini icat etmiştir. Ancak kokusundan dolayı çok fazla ilgi görmemiş. Kokusunu ise beyaz fosfor kullanarak Charles Sauria 1830 yılında  çözüme kavuşturmuştur. Asıl kibritin icadı ise 1855 yılında İsveçli Johan Edward Lundstrom tarafından gerçekleştirilmiş. Johan Edward beyaz fosfor yerine kırmızı fosfor kullanmış ve maddelerin bazılarını sürtünme yerine bazılarını kibrit çöpüne sürmüştür. Bu şekilde güvenlik kibritinin icadı gerçekleşmiştir.

1889 yılında ise Joshua Pusey tarafından ilk kibrit kutusu icat edilmiş ve patenti alınmıştır. 1896 yılında ise aldığı patenti 4000 dolar karşılığında Diamond Match Company’ye satmıştır.

Kibriti kim icat etti, kibritin icadı, kibrit kutusu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.