Skip to main content
Kuduz aşısını kim buldu, kuduz aşısını kim icat etti, kuduz aşısı

Kuduz aşısını kim buldu – Kuduz aşısını kim icat etti ~ Louis Pasteur

Tarihte birçok ölüme sebep olmuş öldürücü kuduz aşısını kim buldu? Kuduz aşısının mucidi kim? Başka icatları var mı?

Günümüzde kuduz hastalığından dolayı ölümler oldukça düşük seviyelere düşmüştür. Ölümlerin bu kadar düşük seviyelerde olmasını elbette ki kuduz aşısını bulan mucidimize borçluyuz. Kuduz genellikle insanlara hayvan ısırıkları, tırmıkları ya da salyaları ile bulaşmaktadır. Tedbir elden bırakıldığı taktirde ölüm riski hala devam etmektedir ki bunun sonucu yakın tarihte ülkemizdeki ihmalden dolayı fazlalaşan ölümlerden anlaşılabilir. Bu kadar ölümlere neden olabilen bir hastalığın tedavisi kuduz aşısını kim buldu? Kuduz aşısını kim icat etti sorusunun cevabını yazımızın devamında cevaplayalım.

Gözle görülemeyen mikroorganizmaları incelemek için kullandığımız Mikroskobun İcadı yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Kuduz aşısını kim buldu, kuduz nedir

Kuduz aşısını kim buldu sorumuzu cevaplamadan önce kuduz nedir, hangi hayvanlardan bulaşır kısaca anlatalım. Kuduz aslında bir hayvan hastalığıdır ve hayvanlardan yukarıda bahsettiğimiz gibi insanlara ısırık, tırmık ya da salya ile bulaşabilir. Başlıca kuduz bulaştırabilen hayvanlarda rakun, tilki, çakal ve yarasa bulunmaktadır, ama bunların dışında bulunan kedi, köpek gibi memeli hayvanlardan da bulaşabilir. Hastalığın belli bir kuluçka dönemi vardır ve bu kuluçka dönemi ortalama 20-40 gün olarak belirlenmiştir.

Kuduz hastalığına yakalanan insanlarda görülen belirtilerden bazıları sanrılar görme, yüksek ateş, vücutta kasılmalar gibi etkiler görülür. Bunların dışında hep anlatıldığı gibi su görünce boğulma hissinden dolayı korkmalar başlar. Kuduz hastalığı kesinlikle öldürücü bir hastalık olduğu için ihmal edilmemesi gerekir.

Kuduz aşısını kim buldu, kuduz aşısını kim icat etti

Asıl sorumuz olan kuduz aşısını kim buldu sorusunun cevabına geçecek olursak buna vereceğimiz cevap kesinlikle Louis Pasteur olacaktır.

Kuduz aşısını kim buldu, kuduz aşısını kim icat etti, kuduz aşısı

Louis Pasteur sadece kuduz aşısını bulmakla kalmamış insanlığa katkıda bulunan daha birçok icada imza atmıştır. Bu buluşlardan bazılarını sayacak olursak ilk olarak mayalama buluşu ile başlamak gerekir. Süt, yoğurt ya da bira gibi maddelerin pastörize bir hal alması ise yine kesinlikle Louis Pasteur sayesinde gerçekleşmiştir.

Ancak kendisini asıl kuduz aşısını bularak duyurmuştur. İlk kuduz aşısını 1884 yılında bulmasına rağmen ilk olarak insanlar üzerinde uygulaması 1885 yılında olmuştur. Kuduz olan 2 çocuğu yaptığı aşı sayesinde kurtararak aşısının başarısını kanıtlamış oldu.

Louis Pasteur sadece kendisi değil aynı zamanda yetiştirdiği birçok bilim adamıyla da insanlığa katkısını sürdürmüştür. Aynı zamanda Padişahımız Abdülhamit tarafından da İstanbul’a davet edilmiştir. Davete icabet eden Pasteur İstanbul’a gelmiş ve burada da birçok hastalığa çare olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.