Skip to main content
mikroskobu kim icat etti, mikroskobun icadı, mikroskop

Mikroskobu kim icat etti – Mikroskobun icadı ~ Lam Lamel

Mikroskobu kim icat etti? Mikroskobun icadında rol oynayan mucitler kimler? Mikroskobun cam levhaları lam ve lamelin faydaları nelerdir?

Okullarımızda deney yaparken sıklıkla gözle görülemeyecek kadar küçük canlıları incelemek için mikroskoplardan yardım alıyoruz. Mikroskop ile inceleme yapan aranızda hiç var mıdır bilmiyorum ancak mikroskop görüntüleri beni her zaman büyülemiştir ve benim fikrimce teleskop gibi mikroskop da evrenin sırlarına çok büyük bir ışık tutmuştur. Bu kadar yararlı bir icat olduğuna inandığımız, deneylerimizde çıplak gözle göremediğimiz canlıların yapılarını incelemek için kullandığımız mikroskobu kim icat etti? Mikroskobun icadı için yazımıza devam edelim.

Mikroskobu kim icat etti – Mikroskobun icadı

Teleskobun icadı ile mikroskobun icadı arasındaki bağlantı evrenin sırları değil sadece. Mikroskobu kim icat etti sorusuna teleskobun icadından yararlanarak cevaplayabiliyoruz. Çünkü ilk karmaşık mikroskop Hollandalı Zacharias Janssen tarafında 1590 yılında teleskobu değiştirirken bulunmuştur. Karmaşık mikroskop yapısı bulunmadan önce yine Hollandalı Anton Van Leeuwenhoek tarafından tek mercekli basit mikroskop icat edilmiştir.

mikroskobun icadı için önemli yeri olan teleskopun icadına linkten ulaşabilirsiniz.

 

Lam nedir? Lamel nedir? Ne işe yarar?

Lam, ince ve uzun cam levhadır ve mikroskopta incelenecek olan canlı ya da madde üzerine konulur.

Lamel, ise küçük ama ince cam levhadır ve lam levhadan farkı sadece boyutudur. Lam levhanın üzerine koyulan objenin üzerine koyulur.

Aslında bizim inceleyecek olduğumuz obje iki cam levha arasına sıkıştırılır. Lam levha altta lamel levha üstte olmak üzere incelenir.

Lamel cam levha lam üzerinde bulunan örneği iyice yayarak mikroskop lensinin net bir şekilde görebilir. Ayrıca bir diğer özelliği de örneği toz gibi dış etkilerden korumak bunun yanında da mikroskop lensinin kirlenmesini önlemektedir.

 

Mikroskobu kim icat etti – Mikroskobun icadı ~ Lam Lamel” hakkında 1 yorum

  1. ödevime çok yardımcı oldu yazınız çok teşekkür ederiiimm:) bundan sonra ödevlerim için bundan sonra bu siteyi kullanıcam:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.