Skip to main content
Parfümü kim icat etti, parfümün icadı, ilk parfüm

Parfümü kim icat etti – Parfümün icadı ~ Koku

Parfümümüzün kokusu kişiliğimize ayna tutar, girdiğimiz ortamlarda imzamızı bırakır. Bu nedenledir ki parfüm seçerken insanlar çok özenli davranırlar. Öylesine bir parfüm kullanmaktansa Kendi kişiliklere uygun parfüm kullanmayı tercih ederler. Öyle ki sert görünümlü bir erkeğin çiçeksi bir koku kullanması beklenemez. Ya da çok naif, ince bir kadının sert kokular kullanması kendisini yansıtmasına yardımcı olmaz. Tüm bunlar birleştiği zaman anlıyoruz ki parfüm bizim kişiliğimizin dışa vurumudur. Binlerce belki de daha fazla koku, bu kokulardan elde edilen parfümler. Peki, bu parfümler nereden geldi? Parfümü kim icat etti?

Parfümün icadı nasıl gerçekleşti?

Parfümün icadı çok eskilere dayanmaktadır. Çıkış hikayesi dinsel etmenlere dayanmaktadır. M.Ö. 4000li yıllarda Çin, Arap yarımadası ve Mısır’da kokulu maddeler yakılarak tanrılarına mesaj yolladıklarına inanıyorlardı. Hatta Mısır’da mumyalama işlemleri sırasında ölüleri kokulu yağlarla mumyalarlar, kokulu kremlerle mezara koyarlardı. Özellikle Firavun Tutankhamon’un parfüm şişeleri ile birlikte gömüldüğü yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır.

Parfümü kim icat etti, Parfümün icadı

Kişisel koku kullanımı Rönesans zamanına kadar zamanla azalmıştır. Rönesans zamanında ise sanatın, güzelliğin önemi kavranmış ve koku kullanımında artış sağlanmıştır. Bu artış ile birlikte kokuların gelişimi de büyük bir ivme kazanmıştır.

O zamana kadar kullanılan kokularda alkol kullanılmamıştır. İlk olarak 1370 yılında Macar Kraliçesi Elizabeth için alkol temelli parfüm yapılmıştır. Parfüme “Macar Suyu“ ismi verilmiştir.

Parfümü kim icat etti, parfümün icadı, ilk parfüm

Parfüme en çok ilgi duyan millet olarak hep Fransızlar gösterilmiştir. 16. Yüzyıla gelindiğinde parfümün en çok üretildiği ve kullanıldığı ülke Fransa’ydı. Gelişen cam sanayisi ile parfümlerin gelişim evresi de hızlanmıştır. Tek sorun parfümlerin direkt olarak vücuda sürüldüğü zaman hastalık yapacağı endişesiydi. Bu nedenle kötü kokuları bastırmak için aklınıza gelebilecek tüm kıyafetler ve aksesuarlar önceden parfümlenirdi.

Parfüm denince akla etrafa yayılan hoş kokular gelir. Kokular tüm vücudumuzdan bizi etkiler ve direkt hücrelerimize etki eder.

Fransa, parfüm konusunda iyice öncü hale geldi ve 17. Ve 18. Yüzyıllarda parfümün merkezi olarak gösterildi. Parfümün gelişmesinde Fransa’nın katkıları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Günümüzde ise parfümler olağanüstü şişelerde ve birçok marka tarafından satılmaya başlandı. Parfüm kullanımları arttıkça insanlar için imza niteliği taşımaya başladı. İnsanların görünüşleri kadar kokularının da ön planda olduğu bu çağda parfümlerin önemi de artık fazlasıyla büyük hale geldi.

Moda ile ilgili diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz MODA kategorimize bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.