Skip to main content
Satrancı kim buldu, satrancın icadı, satranç

Satrancı kim buldu – Satrancın icadı ~ Şah-Mat

Strateji oyunlarının en karmaşığı satrancı kim buldu? Şah-Mat nedir? Rok Kuralı hangi taşlar arasında yapılabilir?

Satranç oyunu az çok herkes tarafından bilinir. Bir zeka oyunu olduğu için küçük yaştaki çocuklar da zekalarını geliştirmek için oynamaları teşvik edilir. Satranç kurallarından kısaca bahsetmek gerekirse rakibin Şah sembolünü devirmeye yöneliktir. Şah’ı korumak için satrançta Fil, At, Kale, Vezir olarak büyük taşlar önlerinde 8 tane Piyon bulunmaktadır. Satranç oyununa başlanırken çeşitli stratejiler uygulanabilir. Çoban Matı bunlardan bir tanesidir ve 4 hamlede mat olarak da bilinir. Peki, gelişmiş zeka oyunu olan satrancı kim buldu? Verdiğimiz kısa bilgilerden sonra satrancın icadı için hazırladığımız yazımıza devam edebilirsiniz.

Satrancı kim buldu, satrancın icadı

Satrancın geçmişi 1500 yaş civarındadır. 6. yüzyılda, satrancın chaturanga adı altında dört uzuvda olduğu Hindistan’da görüldüğü düşünülmektedir. Hindistan’dan oyun Fars’a yayılmış ve Araplar Pers İmparatorluğu’nu fethedince Müslüman dünyasına girmiş ve bir başka isim shatranj adını aldılar. Buradan Avrupa’ya yayılıyor ve 13. yüzyılda satranç popüler bir oyun haline geldi. Bunun sebeplerinden biri satrancın önceden çok yavaş bir oyun olması olabilir ancak Fil ve Vezir icat edilerek oyuna hız geldi çünkü oyun içerisinde kare sınırlaması olmayan iki taş olarak istedikleri yere gidebilirler. Böylelikle de satrancın daha çok sevilmeye ve yayılmaya başladığı kabul edilir. Bugün bildiğimiz kurallar İspanya ve İtalya’da yürürlüğe konuldu. Satrancı kim buldu tam olarak bilmese de şimdi dünyaca ünlü bir oyundur.

Vezir ve Fil dahilinden sonra Rok Kuralı kabul edilmiştir.

Rok Kuralı Nedir? Rok kuralı Kale ve Şah arasında oyun içerisinde bir defa yapılmasına izin verilen bir stratejidir. Aynı zamanda bu rok kuralı oyun boyunca hiç hareket ettirilmemiş kale ve şah arasında gerçekleştirilebilir. Şah, Kale’ye doğru iki karelik hamle yapar aynı şekilde Kale de Şah’a doğru iki hamle yapar.

Satrancı kim buldu, satrancın icadı, satranç

Modern turnuva oyunu 19. yüzyılın ikinci yarısında başladı. 1886’da ilk dünya satranç şampiyonasının yapılmıştır. İlk resmi dünya satranç şampiyonu Wilhelm Steinitz’dir ve kendisi satrancı sistematik oynama kavramını da bulan kişi olarak kabul edilir.

Şah-Mat nedir? Rakibin hiçbir hamle yapamama durumuna ise Şah-Mat denir.

Satranç en karmaşık oyunlardan biridir çünkü birçok hamle kombinasyonu ile oynanır. Satranç öğrenmek kolay olabilir, ancak ustalık için yıllara ihtiyaç duyarsınız. Satranç tahtaları çeşitli boyut ve tasarımlarda mevcuttur ve bunların çoğu İspanya, Almanya ve Yunanistan’da bulunmaktadır.

Satrancı kim buldu, satrancın icadı, satranç

Satranç gerçekleri nelerdir?

  1. Hareketlerin kombinasyonu sayısı evrendeki yıldızlardan çok daha fazladır.
  2. Aslında asil olarak soylu ve üst sınıf insanlar tarafından oynandığından, Game Of Kings olarak da bilinir.
  3. Semboller, hakim kişiler olduklarından dolayı orta çağda kraliçe, kral, şövalye, piskopos adlarına sahiptir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.