Skip to main content
slime kim icat etti, slime icadı, renkli slime

Slime kim icat etti – Slime icadı ~ 7den 70e

Slime, son günlerde hepimizin eğlence kaynağı oldu. Çocuk, yetişkin ayrımı yapmadan herkesin elinde görmeye alıştığımız yeni nesil oyun hamurları Amerikalı oyuncak şirketi tarafından üretildi. Yapısı itibariyle yarı yapışkan yarı akışkan bir kıvamda olan slime yetişkinler tarafından stres atma amacıyla kullanılmaktadır. Diğer oyun hamurlarından daha akışkan olan slime belki de bu nedenle yetişkinler tarafından bu kadar tutulmaktadır. Peki, slime icadının bildiğimizden daha eski bir geçmişi olduğunu söylesek. Sizce bu günlerde bu kadar popüler olan slime kim icat etti?

Slime kim icat etti, Slime icadı

Bizim için son günlerde popüler olan, daha yeni yeni görmeye başladığımız slime aslında çok daha önceden keşfedilmiş. Aslında 1920 yılına dayanan bir tarihi var. 1920de sentetik polimerler üzerinde çalışan Hermann STAUDINGER yarı akışkan maddeler üzerinde kimyasal çalışmalar yaparken slime’yi bulurlar. 1953 yılında nobel kimya ödülü alan Alman kimyager Hermann‘ın yaptığı bu icat ilk başlarda oyuncak olarak kullanılmadı. 1950 yılları içerisinde diş macunu, sakız gibi ürünler tasarlansa da oyuncak aşamasına geçmesine daha çok vardı.

Slime'yi kim icat etti, slime'nin icadı

Slime oyun hamurunun aşamaları

1970li yıllarda oyuncak olarak tanıtılan slime Canavar Masa oyunu adını almıştır. Yapısı itibariyle akışkanlığından dolayı bulunduğu alanı kaplaması bu adı almasında rol oynamıştır diye düşünüyorum.

1976 yılında ise çöp kovasına benzeyen kutularda satılmaya başlanmıştır. İçinde tutkal, su ve boraks bulunduran slime hamurumsu yapısının yanında akışkan olması durumuyla da diğer piyasadaki oyun hamurlarının yerini almaya başlamıştır.

Yapısında bulunan boraks sebebi ile zehirli olup olmadığı tartışılan slime yenmesi durumunda zehirleyici özelliktedir. Bu nedenle 3 yaşından küçük çocukların kullanmasının zararlı olduğu anlatılan slime için boraks yerine sıvı sabun, şampuan veya tuz gibi maddelerde kullanılmaktadır. Ama ne kullanılırsa kullanılsın tabi ki de yemek zararlı. Küçük çocukların eline geçmesi bu nedenle oldukça sakıncalıdır.

Sadece hazır alınmayan slime için aynı zamanda bir çok yapım tarifleri de bulunmakta. Sizler için bir tanesini biz de burada paylaşıyoruz. Belki yaparsınız. Uçurtmanın icadını öğrenmek için tıklayınız.

Galaksi Slime

  • istenilen renklerde 3-4 tane sim (farklı renklerde)
  • su bazlı tutkal
  • sıvı çamaşır deterjanı

bu maddeleri geniş bir kasenin içinde su ile karıştırıyoruz. Bir süre sonra yoğurmaya başlayabiliriz.

slime kim icat etti, slime icadı, galaksi slime

Slime kim icat etti – Slime icadı ~ 7den 70e” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.