Skip to main content
Tekerleği kim icat etti, tekerleğin icadı, ilk tekerlek

Tekerleği kim icat etti – Tekerleğin icadı ~ Medeniyet!

Hayatımızı kolaylaştıran olmazsa olmazımız ulaşım araçlarında yolculuk ederken aklına tekerleği kim icat etti sorusu gelmeyen yoktur. Tekerleğin icadı M.Ö 3500 yıllarına dayanıyor. Tekerlek çok eski çağlarda insanların topladıkları eşyaları, avladıkları hayvanları uzun mesafeler taşıma ihtiyaçları sonucu ortaya çıkmıştır.

İlk tekerler

Kesin olmamakla birlikte tekerlek fikri insanların yan yana yatırdıkları ağaç kütüklerinin üzerinde iterek hareket ettirmeleriyle orta çıkmıştır. Bilinen en eski tekerlek kanıtı ise M.Ö 3500lü yıllarda Mezopotamya da rastlanır. M.Ö 3000li yıllarda Sümerlilerde görüldü, bir çift tekerleğe saban oturtarak tarım alanında tekerleği kullandılar, ancak hareket halinde 4 teker tasarımı henüz mümkün değildi.

Tekerleği kim icat etti

Tekerleğin icadında günümüze en yakın tasarım M.Ö 2000li yıllarda yapıldı. Dışta bir çember ve bunlara merkeze bağlayan uzantılar savaş arabalarında kullanıldı. Anadolu da yaşanan bu gelişmenin ardından tekerleğin kullanımı mümkün olan her alanda yaygınlaştırıldı. Tabi bu yaygınlaştırmayı günümüzle kıyaslamak mümkün değil. Otomobilin icadı da tekerleği kim icat etti sorusuyla birlikte gelir, otomobilin atası olarak sayabiliriz bu araçları.

Tekerleğin icadı tabi ki arabanın icadına. Hepimizin araba denince aklına gelen ilk kişi olan Henry Ford hakkında da detaylı bilgi bulabileceğiniz Arabayı kim icat etti yazımıza okumanızı tavsiye ederiz.

Tekerleğin gelişiminde daha sağlam ve kullanışlı tekerleklerin üretilmesi demir çağında gerçekleşti. Yapımında demirin kullanılmasıyla at arabalarında kullanılan tekerlekler raylar üzerinde trenlerde kullanılmaya başlandı.

Tekerleğin icadı bir çok toplumca medeniyetin başlangıcı olarak kabul edilir. Tekerlek icadıyla birlikte bir çok yeniliğe ve toplumsal gelişmelere yön vermiştir.

Kauçuk en önemli maddelerden biriydi. Tahta tekerleğin dışının plastikle kaplanması sağlamlığını arttırdı daha uzun ömürlü olmasını sağladı. Dış tarafın kaplanmasıyla birlikte oluşan tekerlek modeli günümüzde bile aynı kaldı aslında. İçteki veya dıştaki maddeler değişse bile içteki tekerleğin dışının kaplanması tasarımı değişmedi. 1800’lerde dışı kauçuk kaplı tekerlekler üretilmeye başlandı.

Tekerleği kim icat etti, at arabası, ilk araba

Lastikli tekerlekler

Bisiklet tekerlekleri olarak kafamızda canlandırabileceğimiz lastikli tekerleklerin tarihi 18.yüzyıla dayanır. Tekerleğin icadı ile birlikte geliştirilen farklı tekerlek tasarımları da ortaya çıktı. Normal tekerlek tasarımı havasız lastikten oluşurken bu tekerlekler havalı lastik ile üretilmişti. Havalı lastik tekerlerin icadı 1845’te gerçekleşse bile uzun zaman popüler olmadı. Bisikletin icadı ile olay seyrini değiştirdi ve bu tekerlekler kullanılmaya başlandı.

Günümüzde kullanılan tekerleği kim icat etti

1950’li yıllarda tekerleğin evrimi artık son haline geldi ve bugünkü tasarıma yakın halini aldı. Üst üste eklenmiş katmanların bulunduğu tekerlekler üretilmeye başlandı.  İçte jant dışta havalı lastik katman bulunan tekerler bu tarihlerde üretildi ve kullanılmaya başlandı. Günümüzde hala tekerler ulaşım için olmazsa olmazlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.