Skip to main content
televizyonu kim icat etti, televizyonu kim buldu, televizyonun icadı, ilk televizyonu, televizyonu ilk kim icat etti, john logie baird, philo farnsworth, ferdinand braun

Televizyonu kim icat etti – Televizyonun icadı ~ Aptal Kutusu

Televizyonu kim icat etti? Televizyonu kim buldu, televizyonun icadı olmasaydı hayatımız nasıl olurdu. Televizyonun icadı 1925’li yıllarda oldu bu icadın mucidi olarak anılan iki kişi var aslında Philo Farnsworth ve John Logie Baird ikisi hakkında bilgileri okuduktan sonra mucide sizin karar vermeniz mantıklı.

Televizyon nedir? Televizyon, nesnelerin görüntülerinin gerçeğe uygun biçimde renkli ya da renksiz ve sesli olarak elektrik yoluyla iletmesini sağlayan aygıttır.

Televizyonu kim buldu ya da ‘Televisor’ kimin icadı –  John Logie Baird

John Logie Baird televizyonun mucidi olarak anılıyor. 1925 yılında kendi tavanında kuklalarla yaptığı denemelerden sonra oynattığı kuklaların eski, hareketli ve gri renkteki görüntüsünü ekrana yansıtmayı başardı. Televizyon olarak kafamızda canlandırabileceğimiz bu icadına “Televisor’ adını verdi.

1930 yılında ise Baird aynı anda görüntü ve sesi iletmeye yarayan mekanik tasarımda bir sistem yarattı. Bu sisteminde ekran küçük bulanık görüntüler oluşuyordu. Ancak icadı daha ileriye götürülmedi burada kaldı. Çünkü bu dönemden sonra televizyon bilim adamları ve yatırımcılar arasında popüler oldu ve gelişmelerin ardı arkası kesilmedi.

Televizyonun icadı – Philo Farnsworth

Philo’nun makinelere olan ilgisi çocukluğundan geliyordu. Daha çocukken ses ve hareket eden resimleri gösteren televizyon adını verdiği bir makineden bahsediyordu. Böyle bir makineyi nasıl icat edebileceği hakkında sağlam fikirlere de sahipti. Görüntüleri paralel ışık çizgileri haline getirmesi gerektiğini, onları iletmek ve yakalayıp izlenmesi için yeniden birleştirmesi gerektiğinin farkındaydı. Bu kadar güzel ve sağlam fikirlere rağmen kaynak ya da paraya sahip değildi. Televizyonu kim icat etti Philo neler yaptı.

Philo Fransworth telsiz teknisyeni olarak radyolar üzerinde çalıştı ancak hep televizyonu icat etmenin hayalini kurdu. Fikrinin birkaç insanla paylaşarak yatırım yapmaya ikna etti. Sayısız başarısızlıkla geçen yılların ardından 25 Ağustos 1934’te karısının görüntüsünü iletmeyi başardı ve ilk tamamıyla elektronik televizyonu icat etmeyi başardı. Başarısızlıklara rağmen devam etmesini sağlayan motivasyonu karısından aldığı için ilk görüntü olarak eşinin görüntüsünü iletti.

Aptal kutusu: Televizyona neden aptal kutusu nedir? Televizyon hazır bilgi verdiği, insanları araştırmaya teşvik etmediği için aptal kutusu olarak adlandırılıyor.

Televizyonu kim icat etti, Modern tasarımda ilk televizyon

Aslında tüm modern televizyon ve kameraların temelini oluşturan katot ışını tüpü adı verilen parça Ferdinand Braun tarafından icat edildi. Fotoğraf makinesini icadı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu tüp elektronik çizgileri hareketli resimler haline getiriyordu ve daha net görüntü sağlıyordu. Günümüzde bu sıvı kristal ekran, LCD ve ince ekranlarla değiştirildi. LCD, LED, Curve televizyonlar derken hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan televizyon sürekli geliştirilmeye ve bizim seyrimizi daha iyi ve eğlenceli hale getirmeye devam ediyor.

Dünyada günlük televizyon izleme oranlarında maalesef birinci sıradayız. Türkiye günde 330 dakika televizyon izleme ortalamasıyla bu anlamda dünyada birinci sırada. Zamanınızı daha verimli işlere ayırmanız dileğiyle.

Televizyonu kim icat etti – Televizyonun icadı ~ Aptal Kutusu” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.