Skip to main content
Voleybolu kim icat etti, Voleybol tarihi, voleybol kuralları, voleybol nasıl oynanır

Voleybolu kim icat etti – Voleybol kuralları ~ Mintonette

Voleybolu kim icat etti? Voleybol tarihi, voleybol kuralları, voleybol nasıl oynanır? Bu soruların cevabını yazımızda vermeye çalışacağız. Voleybol 1895 yılında William G. Morgan tarafından Massachusetts’te icat edilmiştir. Voleybol belirli kurallar çevresinde ortası ağ ile ikiye bölünmüş bir alanda topa elle vurularak oynanan bir top oyunudur. Önce voleybolun tarihi ardından voleybol kuralları hakkında detaylı bilgi verelim.

Voleybolun icadı 1895 yılında gerçekleşti. 1870 ve 1942 yılları arasında yaşayan New York’ta doğan William G. Morgan ilk icat ettiği zaman bu oyuna “Mintonette” adını vermiştir. Sonraki yıllarda Alfred Halstead oyunun adını voleybol olarak değiştirdi. Bir ağ üzerinden topa ileri geri vurulduğu için bu adın daha uygun olduğu düşünüldü.

Voleybolun tarihi, Voleybolu kim icat etti

William G. Morgan okuduğu kolejde James Naismith ile tanıştı. James Naismith 1891 yılında basketbolu icat eden kişidir. Basketbol’un İcadı yazımıza tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 1895 yılında Morgan Beden Eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı.

Bu yeni görevi sırasında Morgan yetişkinler için spor ve eksersiz yaptırabileceği bir dersi yönetme fırsatı buldu. Çalışmaları sayesinde çok çabuk bir şekilde benimsendi ve sınıfındaki öğrenci sayısı gittikçe artmaya başladı. Fiziksel gelişimin yanında artık refleksleri de geliştirebilecek bir spora, egzersize ya da oyuna ihtiyaç duyduğunu fark etti.

Basketbol çoğu kişi için doğru tercihti ancak Morgan yaşlılara daha az şiddet içeren ve daha az birebir temas içeren oyun bulmak zorundaydı. Voleybolu kim icat etti, Morgan tenis ve hentbolun özelliklerini aldı basketbolla birleştirdi. Bu sporlar arasında tenisi çok beğendi ancak tenis oynamak için raket top ve ağ gerekiyordu, oyun sevmesine rağmen ekipmanları sevmeyen Morgan buradan yola çıkarak voleybolu icat etti. Morgan voleybolu icat ettiğinde adına Mintonette adını verdi.

Voleybol icat edilme amacına uygun olarak genelde kapalı alanlarda oynanan bir spor olsa da günümüzde her yerde oynanmaya başladı. Tenis kortları genelde dışarıya kuruldu. Özellikle plaj voleybolunu oynamayan ya da plaja gidince oynamayı içinden geçirmeyen yoktur. Voleybolu kim icat etti sorusuna cevap verdik şimdi voleybol kurallarından bahsedelim.

Voleybol Kuralları

Voleybol kurallarını, voleybol oynamak için gerekli ve şart olan ekipmanları, takım sayılarını maddeler halinde vereceğiz.

 • Erkekler için 2.43m, kadınlar için 2.24m uzunluğunda ağ gerekir
 • 18m x 9m uzunluklarında bir saha gerekir
 • Her takım 6 oyuncuyla oynar
 • Bir tarafında kazanabilmesi için 2 set kazanması gerekir
 • Her set 25 puan da biter
 • Set bitiminde taraflar yer değiştirir
 • Sayı ya da topun dışarı çıkması durumunda servis ile oyuna başlanır
 • Servis kendi tarafının saha alanın dışından atılır
 • Topu karşı sahaya atmadan önce en fazla topa 3 kere dokunulabilir
 • Aynı oyuncuyu topa 2 kere üst üste dokunamaz
 • Topun ağın üzerinden geçmesi gerekir, altından geçerse sayı karşı takıma verilir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.