Skip to main content
Yoyoyu kim icat etti, yoyonun icadı, ilk yoyo

Yoyoyu kim icat etti – Yoyonun icadı ~ Kullan bırak

Günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa bile bir zamanların vazgeçilmez oyuncağı yoyo diğer adıyla yo-yo. Hiç merak ettiniz mi yoyoyu kim icat etti ? Yoyo denildiğinde ilk akla oyuncak gelse bile başta silah olarak tasarlanmıştır. Filipinler’de 2 kg ağır bir top ve 5-6 m kalın ipten oluşan alet silah olarak 1600’lü yıllarda kullanıldı. Bugünkü tasarımını alıp bir oyuncak halini gelmesi 300 yıl kadar sonra oldu. Bu süreçte orijinal adlarıyla “yoyo”,”bandalore” ve “quiz” gibi değişik isimler almıştır.

Yoyoyu kim icat etti denildiğinde şu cevaplar verilebilir;

  • Antik yunanlılar (M.Ö. 500)
  • Filipinler (1600)
  • Pedro Flores (1920)
  • Donald Duncan (1929)

İlk yoyo, Yoyoyu kim icat etti

Yoyonun tarihçesi Antik Yunanlılara kadar dayanır ancak bu dönemle alakalı pek bir bilgi yoktur. Eski çizimler üzerinde yoyoya benzer cisimler görülmüştür. İlk güvenilir kanıtlar 1600’lü yıllarda Filipinler’de görülür ancak burada da av silahı olarak kullandığı bilinmektedir.

Pedro Flores

1800’lü yıllarda yoyo doğudan Avrupa’ya göç etmiştir. Amerika halkı iste 19. Yüzyılın ortalarında yoyo ile tanışmıştır. Ancak oyuncak henüz bu adı almamıştır. Yoyo kelime ilk olarak 1920’lerde geçmiş, Pedro Flores California’da kurduğu oyuncak fabrikasına yoyonun ilk üreticisi olmuştur. Ancak mucidi olarak anılmamaktadır.

Donald Duncan

Pedro Flores’in ürettiği oyuncağı gördükten sonra sevip haklarını tüm haklarını satın alan Donald Duncan yoyonun mucidi olarak anılır. 1929 yılında tüm haklarını satın alır ve Yo-Yo adıyla piyasaya sürer. Üretime başlar başlamaz tasarımı değiştirerek daha kolay atılabilir ve yakalanabilir bir sistem geliştirir. Bu sayede daha kolay bir biçimde farklı numaralar yapılabilir. Zaten yoyonun bu kadar popüler olma sebeplerinden biri de budur.

Yoyoyu kim icat etti, yoyonun icadı, ilk yoyo

Yoyo satışları 1960’lı yıllarda zirveye çıkar ve 45 milyon satış adetlerini görür. Satışlarında bu denli artmasına karşı firmanın yaptığı finansal tercihler ve yönetim hataları sebebiyle iflas eşiğine gelir ve tüm hakları satılır. Yoyo gibi eğlenceli icatlara ilgi duyuyorsanız şu yazıları da okumanızı tavsiye ederiz:

Yoyo için kullanım mantığı daha çok kullan bırak şeklinde gerçekleşmektedir. Yoyo günümüzde çok popüler olmasa bile hala bilinir. Yoyonun farklı kullanım stilleri vardır hatta bu stillere göre kategorilere ayrıldığı yoyo ile ilgili düzenlenmiş yarışmalar bile vardır. Bu yarışmaların kategorileri;

  1. Tek el ile yoyo ip üzerinde dönerken yapılan hareketler
  2. İki el ile yapılır. Yoyolar hiç durmadan sürekli atılır ve bu sırada hareketler yapılır
  3. İki yoyonun uyumlu hareketlerinden oluşur
  4. Farklı olarak yoyo serbest iken yapılır, ipe bağlı değildir
  5. Bu harekette yoyo ipe bağlıdır ancak tutmak yerine yoyo başka bir ağırlığa bağlanır, yoyo ve ağırlık ile senkronize hareketler yapılır.

Yoyoyu kim icat etti – Yoyonun icadı ~ Kullan bırak” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.